Σημαντική νίκη για ΑΟΚ, 1-0 τον Ολυμπιακό

Σημαντική νίκη πήρε ο ΑΟ Κορφοβουνίου επικρατώντας του Ολυμπιακού Καλοβάτου με 1-0 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣ Άρτας, πλησιάζοντας στους δύο βαθμούς από την πεντάδα.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Βασιλείου, ο οποίος σήμερα αγωνίστηκε ως σέντερ φορ, να σουτάρει και τον Παππά να μπλοκάρει. Το Κορφοβούνι είχε ακόμα ένα καλό σουτ με τον Παπαστράτο που πέρασε άουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντώνη Ράμα, η οποία κατέληξε επίσης άουτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 50' ο Αλέκος Παππάς επιχείρησε σουτ, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ολυμπιακού. Η είσοδος του Νίκου Ντάλα στο β' ημίχρονο άλλαξε τη ροή του αγώνα και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, από εκτέλεση φάουλ του Ντάλα, ο Παπαστράτος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Παππάς μπλόκαρε. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα καλό σουτ το οποίος έβγαλε ο Κίτσιος για να φτάσουμε στο 78ο λεπτό, όταν από νέα εκτέλεση φάουλ του Ντάλα, ο Βασιλείου με κεφαλιά έκανε το 1-0. Και σα να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Ολυμπιακού, ο Κωλέτσος στο 80' είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Φάντη για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε. Παρόλο αυτά η ομάδα του Καλοβάτου θα μπορούσε να πάρει την ισοπαλία, αλλά μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ρώσσιο πέρασε λίγο άουτ, ενώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού, στο 94', ο Αντώνης Ράμμα πήρε την κεφαλιά μετά από στημένο, όμως ο Κίτσιος απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε ο προπονητής του Ολυμπιακού Καλοβάτου, Βαγγέλης Γιαμούρης, με τον Πρόεδρο της ομάδας αποφασίστηκε η λύση της συνεργασίας μεταξύ των δύο πλευρών. Τέλος, να σημειώσουμε ότι για τους γηπεδούχους βασικός ξεκίνησε ο νεοαποκτηθέν από τον Ακράτητο Ακροποταμιάς Θοδωρής Ζάμπας, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, όπου ο τερματοφύλακας Κώστας Θέμελης που αποκτήθηκε από τον ΑΟΚ Τζουμέρκων δεν ήταν στη 18άδα.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Κυριακού Χρήστος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας): Κίτσιος, Παππάς Α., Κοντοδήμας, Αποστόλου, Τάτσης, Ζάμπας (Ντάλας), Παπαστράτος, Βάσιος, Παππάς Δ. (33' Ντούλας), Σιαφάκας Σ., Βασιλείου

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Γιαμούρης): Παππάς Π., Τζιανούμης, Τόλης, Ρώσσιος, Σμύρης, Τζίμας, Θεμελής Γ. (72' Κάτσινος), Κωλέτσος, Κουτρομάνος, Ντόκορος (28' Μπιρμπίλης), Ράμα Α.