Νίκη για το Σκουφά στην επιστροφή του στο γήπεδό του!

Νέα σημαντική νίκη πέτυχε ο Σκουφάς Κομποτίου, επικρατώντας του Πανλευκάδιου με 2-0.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μια προσφορά της ταβέρνας :

"ΚΑΤΣΑΠΛΙΑΣ"
Κομπότι Άρτας
Τηλ. 2681065293

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία ο Σκουφάς Κομποτίου, ο οποίος με την επιστροφή του στη φυσική του έδρα στο Κομπότι, επικράτησε του Πανλευκάδιου με 2-0, μπαίνοντας με το δεξί στη νέα χρονιά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς στο ματς, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί φάουλ, και το Βερλέκη με κεφαλιά να γράφει το 1-0. Ο Χρηστογιάννης επιχείρησε δύο λεπτά αργότερα να απειλήσει απευθείας, αναγκάζοντας τον Καραπιπέρη να διώξει δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη υποψία φάσης στο 15ο λεπτό, με τον Κατσόλι να έχει ένα αδύναμο σουτ που έφυγε άουτ, για να φτάσουμε στο 28', όταν από ενέργεια και σέντρα του Καλπακούλα και κακή εκτίμηση της άμυνας, ο Παππάς ολομόναχος από κοντά, έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε νέα μεγάλη φάση να σκοράρει, όταν από σέντρα του Μαγκάκη στο δεύτερο δοκάρι, έπιασε το σουτ, όμως ο Καραπιπέρης έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα. Στο 40ο λεπτό, ο Πανλευκάδιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Κατσόλι βγήκε στην πλάτη της άμυνας από κάθετη πάσα, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Παπαχρήστου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σκουφάς ευτύχησε να έχει ένα ανάλογο ξεκίνημα με αυτό του πρώτου μισού, με το Χρηστογιάννη να επιχειρεί πολύ δυνατό σουτ, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά στην πλάτη του Καραπιπέρη και να καταλήγει στα δίχτυα, σε μια φάση που ο γκολκίπερ του Πανλευκάδιου είχε διπλή ατυχία, καθώς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Ο Κοντογιώργης που κλήθηκε να τον αντικαταστήσει, αν και κρύος, είχε εντυπωσιακή διπλή επέμβαση λίγα λεπτά αργότερα, όταν σε πρώτο χρόνο νίκησε το Μαγκάκη, και σε δεύτερο χρόνο τον Παρρά, με τους αμυντικούς να απομακρύνουν. Στο 57' νέα επέμβαση του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, σε σουτ του Χρηστογιάννη, ενώ στο 67' σουτ του Βερλέκη κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 75ο λεπτό, ο Μουρεχίδης είχε ένα καλό φάουλ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, και πέντε λεπτά μετά, ο Κατσόλι έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν απέναντι από τον Παπαχρήστο, είδε τον γκολκίπερ του Σκουφά να το νικά με διπλή προσπάθεια. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Σχισμένος σκόραρε από φάουλ του Χρηστογιάννη όμως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, για να κλείσει το ματς με νέα καθοριστική απόκρουση του Παπαχρήστου, σε κοντινό σουτ του Καρελή. Σημαντική νίκη για το Σκουφά, που έμοιαζε καταδικασμένος, όμως δείχνει ότι μπορεί να διεκδικήσει την παραμονή του στην κατηγορία.

Διαιτητής : Γιούργας Κων/νος  Βοηθοί : Σκορδίλης Θεοχάρης - Μιχαλάς Γεράσιμος

Σκουφάς Κομποτίου (Σωτηρόπουλος) : Παπαχρήστος, Παπαγιάννης, Καλπακούλας, Πέτσας, Σχισμένος, Βερλέκης, Παππάς (90' Καναρας), Μαγκάκης (90' Δήμος), Παρράς (79' Σταμούλης), Χρηστογιάννης, Θεοδωρής (66' Κακιώνης)

Πανλευκάδιος (Κατηφόρης) : Καραπιπέρης, Κοκόλης, Γκανάρας (66' Αργυρός), Βλάχος, Καρράς, Φλώρος, Κοκόλης Χ., Δημητρίου, Κολοβός (71' Καρελής), Μουρεχίδης (79' Πέρες), Κατσόλι