Σημαντική φιλική νίκη για την Αναγέννηση επί του Θεσπρωτού

Σπουδαία νίκη, έστω και σε φιλική αναμέτρηση με 1-0, απέναντι στο Θεσπρωτό, ομάδα Super League 2, σημείωσε η Αναγέννηση, στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας.

Άκρως ενθαρρυντικά μηνύματα για τη φετινή σεζόν έστειλε η Αναγέννηση Άρτας, μετά τη σημερινή της νίκη επί του Θεσπρωτού, ομάδα επαγγελματικής κατηγορίας, με 1-0, σε φιλικό ματς που διεξήχθη στην έδρα της ομάδας, το Δημοτικό Στάδιο Άρτας. Η Αναγέννηση είχε αντιμετωπίσει και πέρυσι την ομάδα του Θεσπρωτού, ομάδα της Football League τότε, και την είχε κερδίσει με σκορ 2-1. Ο Σταύρος Παπανδρέου είδε την ομάδα του να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο σε αυτή την φάση της προετοιμασίας, δεδομένων των συνθηκών αλλά και των απουσιών λόγω τραυματισμών ή άλλων παραγόντων (Ντε Μόρα, Γούλας, Μαργώνης κ.α.) απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 51ο λεπτό ο Πάνος Μπότσαρης που αγωνίστηκε ως εννιάρι. Ακολουθεί την Κυριακή (22/8) η φιλική αναμέτρηση κόντρα στον Παναγρινιακό (18:00) στο γήπεδο Κωστακιών.

Με την αρτινή ομάδα αγωνίστηκαν και αρκετοί νέοι ποδοσφαιριστές που όλα συνηγορούν ότι απομένει μόνο η επίσημη ανακοίνωση από τη διοίκηση της ομάδας για την απόκτησή τους, και συγκεκριμένα ο 23χρονος κεντρικός μέσος Θοδωρής Μανιώτης που επιστρέφει μετά από ένα χρόνο στην ομάδα ως πρωταθλητής από τον Αχέροντα Καναλακίου, οι συμπαίκτες του πέρυσι στην ομάδα του Καναλακίου, ο 27χρονος χαφ Δημήτρης Αναστασιάδης και ο 21χρονος μέσος Κώστας Τσούνης, ο 22χρονος αριστερός μπακ-χαφ Σωτήρης Κωστάκης από τον Θεσπρωτό που αγωνίστηκε και στο φιλικό με τον Παναιτωλικό και ο Γιώργος Μπαντής. Από την άλλη πλευρά η αρτινή ομάδα βρίσκεται σε αναζήτηση τερματοφύλακα, καθώς ο 39χρονος Χρήστος Αθανασόπουλος ζήτησε να αποχωρήσει από την ομάδα για λογαριασμό της Παναχαϊκής, η οποία θα αγωνίζεται τη νέα σεζόν και αυτή στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, με την διοίκηση να έχει βρει ήδη τον αντικαταστάτη του στο πρόσωπο ενός Βραζιλιάνου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 4ο λεπτό, με τον Μπαλό έπειτα από βαθιά μπαλιά να κρατάει τη μπάλα στην κατοχή του, όμως το σουτ κατέληξε στα χέρια του Μήτσιου. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Αναγέννησης να απειλήσει, όταν από κεφαλιά πάσα του Κραμπή, ο Μπότσαρης προσπάθησε με τη μία να σκοράρει, όμως μπλόκαρε στη γωνία του ο Σεμερτζάκης. Στο 19ο λεπτό ο Terziqi από πολύ καλή θέση εκτέλεσε απευθείας κερδισμένο φάουλ, με τον Μήτσιο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα. Στο 29ο λεπτό ο Βαγγέλης Παππάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Σχισμένος τον πίεσε όσο έπρεπε, ώστε το διαγώνιο σουτ να το μπλοκάρει με άνεση ο γκολκίπερ της Αναγέννησης. Στο 32ο λεπτό, η Αναγέννηση πίεσε ψηλά, κάτι το οποίο έκανε αρκετά συχνά στην αναμέτρηση, όμως ο Μπότσαρης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας, καθώς σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα. Την ίδια τύχη είχε και το συρτό σουτ του Αναστασιάδη τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον γκολκίπερ του Θεσπρωτού να πέφτει και να μπλοκάρει. Στο 41' η άμυνα του Θεσπρωτού λίγο έλειψε να βάλει μόνη της τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά ύστερα από σέντρα, με τον Αναστασιάδη να εκτελεί το κερδισμένο κόρνερ και τον Κραμπή από καλό σημείο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα άουτ. Δυο λεπτά αργότερα είχαμε και την τελευταία φάση για το πρώτο μέρος, με τον Μπότσαρη μέσα από την περιοχή να καταφέρνει να βρίσκει το σουτ, όμως ο Σεμερτζάκης ήταν για ακόμη μία φορά σωστά τοποθετημένος.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Αναγέννηση, όταν στο 51ο λεπτό ο προωθημένος Κωστάκης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο τέως γκολκίπερ της Αναγέννησης και του Καραϊσκάκη, Δημήτρης Παππάς, απέκρουσε ασθενώς, με τον Μπότσαρη να παίρνει το ριμπάουντ και χωρίς πρόβλημα να κάνει το 1-0. Στο 64ο λεπτό, ο Παπαρούνης με σωτήριο τάκλιν έκοψε σε κόρνερ τον επιθετικό του Θεσπρωτού πριν εκτελέσει απέναντι από τον Μήτσιο, ενώ δύο λεπτά πιο μετά, από κόρνερ του Ραμίρεζ, γυριστή κεφαλιά του Πατσέκο πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά μετά από περίπου είκοσι λεπτά, ξανά με τον Πατσέκο, με τον Μήτσιο με ωραία εκτίναξη να μπλοκάρει και τη νέα κεφαλιά του Αργεντίνου επιθετικού. Ο Θεσπρωτός που πίεσε στο τέλος για την ισοφάριση έχασε μεγάλη ευκαιρία στο να τα καταφέρει, όταν στο 90ο λεπτό, ο Πούφλης από θέση τετ-α-τετ σούταρε δυνατά ελάχιστα άουτ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Σιατής Κωνσταντίνος

Αναγέννηση Άρτας (Παπανδρέου): Μήτσιος, Μυσιούδης (46' Τσελά), Παπαρούνης (68' Τσούνης), Σχισμένος, Κωστάκης (55' Γρηγορίου), Κραμπής, Μανιώτης (85' Παπανδρέου), Αναστασιάδης (80' Μπόκος), Μπαντής (46' Μουσιωτίτσας), Παπακίτσος (52' Μαλτέζος), Μπότσαρης (67' Παππάς)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Σεμερτζάκης, Βασιλάκης, Διγκόζης, Μπαλός, Πέντσας, Στεργίου, Soumah, Γρηγοριάδης, Terziqi, Αρβανίτης, Παππάς Ε.
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Παππάς Δ., Γώγος, Ζιώγας, Κίναλης, Μπίκας, Πούφλης, D’ Alessio, Gancier, Jie, Pacheco, Ramirez, Valente

Φωτορεπορτάζ από τη φιλική αναμέτρηση ΕΔΩ.