"Σήκωσε" το πρωτάθλημα η Νέα Αναγέννηση Αρταίων!

Η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, μετά τη νίκη της επί του ΑΟ Φιλιππιάδας στο τελευταίο παιχνίδι της φετινής αγωνιστικής περιόδου, σήκωσε την κούπα του πρωταθλήματος και πανηγύρισε την άνοδο στην Α' ΕΠΣ Άρτας.

Με την 23η νίκη σε 26 παιχνίδια ολοκλήρωσε τις φετινές της αγωνιστικές υποχρεώσεις η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, επικρατώντας στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας του τυπικά γηπεδούχου ΑΟ Φιλιππιάδας με σκορ 1-4. Η Νέα Αναγέννηση είχε δύο καλά σουτ στην αρχή του παιχνιδιού με τον Παππά, όμως το πρώτο το απέκρουσε όμορφα ο Μούτας, και το δεύτερο από αρκετά πλάγια θέση πέρασε σχεδόν παράλληλα με το τέρμα και κατέληξε άουτ. Ο ΑΟΦ αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους στο 28ο λεπτό, όταν από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπακοδήμου, ο Λαϊνάς με ωραίο σουτ με τη μία νίκησε τον Ντεκούλη, πετυχαίνοντας το 1-0. Και ενώ η αρτινή ομάδα έδειχνε να μην μπορεί να διορθώσει τα πράγματα πριν το ημίχρονο, με δύο γρήγορα γκολ πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια. Συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Παππάς σέντραρε και ο Τριαντάφυλλος με πανέμορφο γυριστό ψαλιδάκι ισοφάρισε σε 1-1. Ένα λεπτό μετά, ο Τριαντάφυλλος με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Τζαλοκώστα, ο οποίος τσίμπησε τη μπάλα ανάμεσα σε αμυντικό και τερματοφύλακα, και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν όπως τελείωσαν το α' ημίχρονο και αφού έχασαν τετ-α-τετ με τον Τριαντάφυλλο, το πλασέ του οποίο απέκρουσε ο Μούτας, στο 48' ο Τριαντάφυλλος κέρδισε πέναλτι από τον Μπακοδήμο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Τσαμπάς, ο οποίος έστειλε τον τερματοφύλακα στην άλλη γωνία για το 1-3. Οι τυπικά γηπεδούχοι θα μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι στο 55', όμως ο Κανταρέλης απέκρουσε δύσκολα δυνατή κεφαλιά του Λαϊνά από κοντά, έπειτα από σέντρα του Μπακοδήμου. Σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα, από σέντρα του Παππά, ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Τζαλοκώστας με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Στη συνέχεια, ο Λαϊνάς είχε μία καλή εκτέλεση φάουλ που πέρασε άουτ, ενώ ο Τσοκανάς έπειτα από ωραία εκδήλωση αντεπίθεσης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κανταρέλη, όπως και ο Λαχανάς που πήρε το ριμπάουντ. Ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ των Νίκαρη και Παππά, ενώ ο Μπακοδήμος στο 74' με ωραίο φαλτσαριστό πλάσε είδε τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό παραθυράκι του αντίπαλου γκολκίπερ. Τελευταία φάση του παιχνιδιού στο 77', όταν ο Δεληκούρας βρήκε με ωραία μπαλιά τον Τζαλοκώστα, ο οποίος απέναντι από τον Μούτα, δεν κατάφερε να κάνει χατ-τρικ.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων και του τροπαίου του πρωταθλήματος, από τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Άρτας, Θανάση Τρομπούκη και τα μέλη της Ένωσης, Γιώργο Παπαμιχαήλ και Γιώργο Γκούντα.

Διαιτητής: Τράμπας Θωμάς  Βοηθοί: Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος - Βάτος Παναγιώτης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς): Μούτας, Λάμπρου, Αλεξίου, Λαμπρούσης, Ρεμπής, Θάνης Σ. (46' Λαχανάς), Τσοκανάς, Λαϊνάς, Μπακοδήμος, Μπαλάφας, Θάνης Π.

Νέα Αναγέννηση Αρταίων (Γούσης): Ντεκούλης Ι. (46' Κανταρέλης), Ρώσσος, Δερβίλης (62' Χρηστάκης), Μπούντζας, Γεωργακόπουλος, Παππάς, Στέργιος, Δεληκούρας, Τριαντάφυλλος (53' Νίκαρης), Βλάχας (46' Τσαμπάς), Τζαλοκώστας