"Διπλό" παραμονής για τη Δόξα

Με 0-2 πέρασε από την έδρα της Ανέζας, η Δόξα, εξασφαλίζοντας από σήμερα την παραμονή της στην Α' ΕΠΣΑ και για του χρόνου.

Έμεινε και μαθηματικά στην κατηγορία η Δόξα, που πέρασε με 0-2 από την Ανέζα, και την έπιασε στους 38 βαθμούς, μια βαθμολογική συγκομιδή που εξασφαλίζει και στις δύο ομάδες την παραμονή στην κατηγορία και του χρόνου, μια αγωνιστική πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν πολύ τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς και στο 13ο λεπτό, απείλησαν με ωραίο δυνατό σουτ του Βελαέτη που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 35ο λεπτό, ο Βασιλάκης είχε ένα καλό σουτ που έφυγε άουτ.

Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι σημειώθηκαν σε διάστημα πέντε λεπτών στις αρχές μάλιστα του δευτέρου μέρους, με δράστη τον Τσούμαλη. Αρχικά, στο 50ο λεπτό, ο 20χρονος μεσοεπιθετικός με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έπειτα από πάσα του Βασιλάκη σημείωσε και δεύτερο γκολ, φέρνοντας το δείκτη του σκορ στο τελικό 0-2. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κυνήγησαν το γκολ στα τελευταία λεπτά, που θα έβαζε φωτιά στο παιχνίδι. Στο 85ο λεπτό, ο Ιωάννου εκτέλεσε δυνατά μετά από έμμεσο, με το Γαλάνη να διώχνει δύσκολα. Λίγο πριν την συμπλήρωση των 90', ο Κοτρότσιος επιχείρησε πολύ καλό μακρινό σουτ, όμως ο Γαλάνης βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε για να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι, μην αφήνοντας την Ανέζα να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Σιγιάννης Τιμολέων – Μαζαράκος Νίκος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Γεωργάκης, Μυτικιώτης (82' Καλόγηρος), Κατσινίκας (61' Ιωάννου), Ντούλας, Μπαλάγκας, Παππάς Φ. (59' Σιώζος), Μητσαράς, Νίκου, Παππάς Θ., Κοτρότσιος, Ζώης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελάετης, Τάγκας, Χαϊντάρι, Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης Δ., Τυρολόγος, Βασιλάκης, Σιλιόγκας (70' Πατσαβούρας)