Σελλάδες και Δόξα στον τελικό του Παιδικού Πρωταθλήματος Άρτας (pics)

ΑΕ Σελλάδων και Δόξα Άρτας είναι οι δύο ομάδες που πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του Παιδικού Πρωταθλήματος Άρτας και θα διεκδικήσουν τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή.

Οι ημιτελικοί του Παιδικού Πρωταθλήματος (Κ15) της ΕΠΣ Άρτας, διεξήχθησαν την Κυριακή στην έδρα της Ένωσης στις Κεραμάτες. Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό, η παιδική ομάδα των Σελλάδων κέρδισε με 2-1 τον ΑΟ Φιλιππιάδας και θα διεκδικήσει το τρόπαιο του πρωταθλήματος για δεύτερη σερί χρονιά. Το σκορ άνοιξε στο 57ο λεπτό ο Κοντός, με τον Μπασδέκη δέκα λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του, και την Φιλιππιάδα να μειώνει με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού με τον Κύρκο.

Διαιτητής: Μέκιος Σπύρος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Σελλάδων (Κωνσταντινίδης): Πήλιος, Μεμπλικαϊ (41' Μπασδέκης), Πλούμπης, Ντούλας (70' Τζαχρήστας), Χρήστου, Μαρέτας, Χαβέλας Ν., Μπουζάνης, Χαβέλας Γ. (60' Σφλούγκος), Κοντός, Σιαφάκας

ΑΟ Φιλιππιάδας (Παπαδήμας): Λαζανάς, Νάστος (53' Σταύρος), Δαρδαμάνης, Καραπάνος Σ., Μπάρκας, Παπακοσμάς, Σούρλας (68' Σταμάτης), Γείτονας Β., Σιώζος (68' Ανυφαντής), Κύρκος, Μπάκας (70' Κωστανίκος)

Στον άλλον ημιτελικό, η Δόξα μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 του Δία Κωστακιών, σφραγίζοντας με τη σειρά της τη θέση στον τελικό του Παιδικού πρωταθλήματος. Ο Δίας ευτύχησε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό με τον Σίμο, για να ισοφαρίσει στο 46ο λεπτό με το Νούτσο η Δόξα. Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή έξι λεπτά αργότερα με τον Γκούβελο, όμως η ομάδα των Κωστακιών βρήκε απάντηση στο 65ο λεπτό με τον Μίκροβα. Ο Τσιρογιάννης όμως δεν άφησε τους αντιπάλους του να αναπτερώσουν τις ελπίδες τους για ακόμη ένα γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση στον τελικό, καθώς ήθελαν μόνο νίκη, και στο αμέσως επόμενο λεπτό με προσωπική ενέργεια πέτυχε ένα όμορφο γκολ, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Μέκιος Σπύρος  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Δόξα Άρτας (Βασιλάκης): Τζουμανίκας, Ρίζος Δ. (51' Παντούλας), Τριάντος, Ρίζος Ε., Τόλης, Κολτούκης, Γκούβελος, Νούτσος, Τσιρογιάννης (67΄, Γιάννης (60' Καλογέρης), Κοσσυβάκης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Μυτικιώτης, Γεωργακόπουλος, Λαζανάς (60' Βάντζος), Τσιαντής, Μπολιεράκης, Σίμος, Τάτσης (42' Χασκής), Μπαλαδήμας, Καραλής, Μίκροβας, Καραμπάς

Ο τελικός είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στο γήπεδο της ΕΠΣ Άρτας στις Κεραμάτες το Σάββατο 3/6 και ώρα 18:00. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι.