Σεφτές στις νίκες για την Προοδευτική

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Προοδευτική Γραμμενίτσας που επικράτησε του Ολυμπιακού Καλοβάτου με 2-1.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε στο Πρωτάθλημα η Προοδευτική αναγκάζοντας τον Καλόβατο που είχε 2 στα 2 στην πρώτη του ήττα, με 2-1. Η πρώτη φάση του ματς, ήρθε στο 5', με την κεφαλιά του Σιαπέρα όμως να φεύγει άουτ. Στο 27ο λεπτό ο Νίκαρης σούταρε στο δοκάρι με την μπάλα να καταλήγει τελικά κόρνερ από το οποίο στο επόμενο λεπτό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει, όταν από το κόρνερ του Θεμελή, ο Σαλτογιάννης πήρε την κεφαλιά, ο Νάκος έδιωξε και ο επερχόμενος Τζώρας άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 35ο λεπτό, ο Τσιγαρίδας προειδοποίησε με εκτέλεση φάουλ που σταμάτησε ο Φράγκος, ο οποίος όμως δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 39', όταν νέο φάουλ του Τσιγαρίδα κατέληξε στο "παραθυράκι" του, για το 1-1. Ο Νίκαρης για τον Καλόβατο απείλησε σε δύο περιπτώσεις πριν φύγει το ημίχρονο, όπως επίσης και ο Τσιγαρίδας, που επιχείρησε να σκοράρει δεύτερο φάουλ σε λίγα λεπτά, όμως ο Φράγκος με τη βοήθεια του δοκαριού μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, σε αντίθεση με το πλούσιο πρώτο μέρος, ενώ το ματς χάλασε, με πολλά νεύρα, διακοπές και ρίψεις αντικειμένων. Η μόνη φάση άξια αναφοράς ήταν το γκολ που έκρινε το παιχνίδι στο 78ο λεπτό, με το Φράγκο να ανατρέπει τον Τσιγαρίδα, το διαιτητή Κωστούλα να δείχνει την άσπρη βούλα, και το Σιαπέρα που ανέλαβε την εκτέλεση να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1, που έμελλε να χαρίσει και τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Σαρλής Χρήστος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Ι.) : Φώτης (4' Νάκος), Σκορίλας (90' Βούλγαρης), Παππάς, Πανέτας Α., Σιαπέρας Χ., Μπασιάκος, Δημητρίου, Δάρδας, Παππάς Φ. (65' Νάσης), Τσιγαρίδας (80' Μπιθυκούκης), Κάτσινος

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Φράγκος, Τζίμας, Κιούρα, Μπαλάφας (46' Κωλέτσος), Τζώρας, Γεωργατσέλος, Παύλου, Τόλης (87' Σμύρης), Νίκαρης, Θεμελής Π. (46' Καπέλος), Σαλτογιάννης (68' Τσόγκας)