Λύτρωση με Βασιλάκη για Δόξα

Χάρη σε γκολ του αρχηγού της στα τελευταία λεπτά, η Δόξα έκαμψε την αντίσταση του Μενιδίου με 1-0.

με τον καφέ δώρο το νερό

Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η Δόξα, κόντρα στο πολύ μαχητικό Μενίδι, που για δεύτερο ματς έδωσε το 100% στον αγωνιστικό χώρο όμως λύγισε στο τέλος. Λυτρωτής για τους γηπεδούχους ο αναμφισβήτητα ποιοτικότερος παίκτης της αυτή τη στιγμή, Βασιλάκης, που παρά το γεγονός πως δε βρίσκεται και στην πρώτη νιότη, συνεχίζει να δίνει βαθμούς στη Δόξα, από ασίστ του επίσης ποιοτικού Ρέντζιου. Στο 20ο λεπτό ο Βασιλάκης σούταρε όμως ο Οικονόμου έδιωξε, ενώ στο 35ο λεπτό η ΑΕΜ άγγιξε το γκολ, όταν από ασυνεννοησία Νίκου και Αράπη, ο Σταμούλης από πλάγια πλάσαρε στο δοκάρι και άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Θανάσης απείλησε με κεφαλιά όμως και πάλι ο Οικονόμου έδιωξε.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με μονομαχίες και λίγες φάσεις για τις δύο ομάδες. Στο 50ο λεπτό, ο Βασιλάκης έκανε προσωπική ενέργεια και μοίρασε στο Σιλιόγκα, με τον Οικονόμου όμως να φωνάζει και πάλι "παρών". Για την ΑΕ Μενιδίου, ο Σταμούλης ήταν πολύ επικίνδυνος και σε δύο περιπτώσεις στο 62' και στο 76' πλησίασε στο γκολ, όταν πλάσαρε μετά από προσποιήσεις, όμως η μπάλα σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν του έκανε το χατήρι. Το ματς τελικά, κρίθηκε στο 90ο λεπτό, όταν ο Ρέντζιος έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Βασιλάκης σούταρε με τη μία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Οικονόμου, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει αυτή τη φορά, γράφοντας το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Μεσίτι Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου Β., Βελάετης (77' Τάγκας), Πατσιαβούρας, Αράπης, Στέργιος, Κάλλιας (63' Ρέντζιος), Οικονόμου, Τάτσης, Θανάσης (83' Κουτρούμπας), Βασιλάκης (90' Αναγνώστου), Σιλιόγκας

ΑΕ Μενιδίου (Θόδης) : Οικονόμου, Νούσιας, Σαββίδης, Καλαμπούκης, Μανθιός, Θεοδωρής, Κασελούρης, Πλεύρης (33' Γκώρος), Σταμούλης, Βλάχας, Δάσκαλος