Νίκη με «τεσσάρα» ο Σκουφάς απέναντι στη ΑΕΞ

Τέσσερα γκολ, τρία δοκάρια και αρκετές τελικές για τον Σκουφά, ο οποίος επικράτησε 4-0 της ΑΕ Ξηροβουνίου, και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μία προσφορά:

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του α' ημιχρόνου, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν, κάτι το οποίο κατάφεραν στο β' μέρος. Ο Σκουφάς στην πρώτη του αξιόλογη φάση στο 18ο λεπτό είχε δύο δοκάρια. Συγκεκριμένα ο Αντωνίου πάσαρε στον Τάσσο, ο οποίος αφού πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους σούταρε δυνατά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Βερλέκης με πάσα τροφοδότησε τον Κυριαζή, ο οποίος με το πλασέ του σημάδεψε και αυτός το οριζόντιο δοκάρι, σε μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι η μπάλα βρήκε σε χέρι αντιπάλου. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τζιότζιος σε ένα από τα ανεβάσματά του από τα δεξιά σέντραρε, με τον Τσαρακλημάνη αφύλαχτο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σταμούλη που στη συνέχεια μπλόκαρε. Λίγο αργότερα, ο Μπελής έπαιξε με πάσα το κερδισμένο κόρνερ, ο Τάσσος σέντραρε και ο Σχισμένος με γυριστό σκαστό σουτ είδε τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35ο λεπτό, ο Τσαρακλημάνης έκλεψε από το Θάνο πάτησε περιοχή, όμως την παράλληλη σέντρα του κατάφερε να αλλοιώσει δύσκολα ο Σταμούλης, ενώ στη συνέχεια της φάσης οι γηπεδούχοι ζήτησαν νέο πέναλτι για μαρκάρισμα στον Τάσσο μέσα στην περιοχή. Στα τελευταία λεπτά του α' μέρους πάντως οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί και θα μπορούσαν να απαντήσουν στις χαμένες ευκαιρίες των αντιπάλων τους με ένα γκολ. Συγκεκριμένα, στο 38ο λεπτό, ο Παπακίτσος τροφοδότησε τον Δόση με τον Πέτσα να κάνει σωτήριο τάκλιν στο σουτ του, ενώ στο 43ο λεπτό σε σουτ του Παπακίτσου, ο Μούτσιος έδιωξε στη γωνία του σε κόρνερ. Στην τελευταία φάση πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ο Δόσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μούτσιου.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς απείλησε για πρώτη φορά στο 49ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Μπελή, ο Σχισμένος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σταμούλη στη συνέχεια να αποκρούει δύσκολα, καθώς η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Στέργιου και είχε πορεία προς τα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα, από ωραία εκτέλεση φάουλ του Βερλέκη, ο Σχισμένος έκανε το γύρισμα από το δεύτερο δοκάρι και στο άλλο δοκάρι ο Τάσσος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 55ο λεπτό από κόρνερ του Τάσσου ο Θεοδωρής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Σταμούλη, για να έρθει το 2-0 με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα μετά από πλασέ του Τάσσου μέσα από την περιοχή. Στο 70' ο Τσαρακλημάνης βρήκε τον Αντωνίου, ο οποίος σούταρε δυνατά, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Παπανίκου και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο β' μέρος στο 77' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δόση από αρκετά πλάγια, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει στο επόμενο λεπτό το 4-0 για τον Σκουφά, όταν από σέντρα του Παπαγιάννη, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν και ο Τσαρακλημάνης από κοντά τσίμπησε τη μπάλα στέλνοντάς την στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΞ είχε δύο καλά σουτ με τους Σκανδάλη και Δόση, ενώ ο Παπαγιάννης είχε ένα καλό σουτ για τον Σκουφά με το αριστερό, το οποίο πέρασε δίπλα από το απέναντι παραθυράκι.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κούσουλας Γιώργος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Τζιότζιος, Σχισμένος, Πέτσας, Μπελής Γ., Θεοδωρής, Τάσσος (76' Μαλτέζος), Βερλέκης, Κυριαζής (46' Παπαγιάννης), Αντωνίου (85' Κλάιντι), Τσαρακλημάνης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Σταμούλης, Χουλιάρας, Παπανίκου, Θάνος, Ανυφαντής (64' Σιαμέτης), Γεωργάρας (64' Ζιώρης), Στέργιος, Βίτσιος (81' Σκανδάλης Ι.), Παπακίτσος, Τζούκας (64' Κολιός), Δόσης