Σεφτές στις νίκες για την ΑΕΞ

Με 2-1 επικράτησε των Τζουμέρκων, η ΑΕ Ξηροβουνίου, παίρνοντας τους πρώτους βαθμούς της στο Πρωτάθλημα.

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα και συνάμα τους πρώτους της βαθμούς, πήρε η ΑΕ Ξηροβουνίου, που επικράτησε του ΑΟΚ Τζουμέρκων, που προερχόταν από δύο ισοπαλίες, με 2-1. Οι γηπεδούχοι σε ένα πολύ νευρικό και με λιγοστές φάσεις, πρώτο μέρος, κατάφεραν να προηγηθούν στο 25ο λεπτό, όταν ο Μουστακλής βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά, και πλάσαρε τον Καραμπούλα, για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, ήταν πιο παραγωγικοί, και στο 57ο λεπτό, διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κυριαζής έφυγε στον κενό χώρο και εκτέλεσε σωστά, για το 2-0. Η ΑΕΞ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, στο επόμενο τέταρτο, όμως σε δύο περιπτώσεις, οι Κυριαζής και Μπουκουβάλας δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από θέση τετ α τετ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ψάχνοντας ένα γκολ και το βρήκαν στο 88ο λεπτό, με το Γ. Κατσάνο μετά από αναστάτωση στην περιοχή της ΑΕΞ, να γράφει το τελικό 2-1. Στα τελευταία λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατούν του υπέρ τους σκορ και τη νίκη.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Βαρέλης Βασίλης - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Αζίς, Μπουκουβάλας, Κωστανίκος, Γεωργίου (55' Κλεισούρης), Παππάς, Χριστογιάννης (46' Τζουβάνος), Γκόκας (83' Βλάρας), Σούρλας (55' Σαραντάρης), Κυριαζής, Μουστακλής (69' Λιόντος), Κόρδας

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος) : Καραμπούλας, Ψωράκης, Κουτρομάνης Ηλ., Ζαχάρης, Μαρκοστάμος, Μαργώνης, Κόφφας, Κατσάνος Γ., Ζαμπέλης, Κουτρομάνης Κ., Κατσάνος Χ.