Πέρασε εμφατικά από το Κομπότι η Ανέζα

Παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, η Ανέζα έβγαλε αντίδραση και με χατ-τρικ του Ρούμπου, επικράτησε του Κομποτίου με 1-5.

Με το ευρύ 1-5 επικράτησε του Σκουφά Κομποτίου η Ανέζα και παρέμεινε στο -6 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Δόξα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό, όμως η μεγάλη διαφορά εμπειρίας ανάμεσα στις δύο ομάδες, σε συνδυασμό με τις πολύ περιορισμένες επιλογές που έχει στα χέρια του ο Ηλίας Μαγκάκης, έφεραν την ανατροπή στο σκορ και την ευρεία νίκη των φιλοξενούμενων, με το Ρούμπο να σημειώνει χατ-τρικ. Οι γηπεδούχοι στο 10ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Χαβέλας ανατράπηκε από τον Μπακοχρήστο, και ο Μαλτέζος από τα 11 βήματα του πέναλτι έγραψε το 1-0. Η Ανέζα πήρε τα ηνία του παιχνιδιού μετά το γκολ και αφού απείλησε στο 16ο λεπτό, με σουτ του Παναγιώτου που έδιωξε ο Βατούγιος, αλλά και νέο ωραίο σουτ του Ρώσσιου στο 20ο λεπτό, που σταμάτησε και πάλι στον γκολκίπερ του Σκουφά, έφερε τελικά το παιχνίδι στα ίσα, στο 23ο λεπτό, όταν ο Παναγιώτου βρήκε κάθετα το Ρούμπο, και εκείνος ήταν εύστοχος στο τετ α τετ, έγραψε το 1-1. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή, όταν ο Χρηστογιάννης έβγαλε ωραία σε θέση βολής το Ζώη και εκείνος πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 1-2. Ο Σκουφάς προσπάθησε πριν την ανάπαυλα να φτάσει σε ένα γκολ, όμως δύο σουτ που επιχείρησε ο Μαλτέζος βρήκαν τον Μπακοχρήστο σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη, η Ανέζα έψαξε κι άλλα γκολ ώστε να κλειδώσει τη νίκη της, και στο 60ο λεπτό πήρε προβάδισμα ασφαλείας, όταν μετά από δυνατό σουτ του Χρηστογιάννη και ασθενή απόκρουση του Βατούγιου, ο Ρούμπος πήρε το ριμπάουντ και με το δεύτερο τέρμα του έγραψε το 1-3. Στο 80ο λεπτό, ο Ρούμπος έφτασε και σε τρίτο γκολ, όταν μετά από κόρνερ και αναστάτωση στην άμυνα του Σκουφά, έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-4, με το Μιχάλη να ψάχνει με τη σειρά του το γκολ, τρία λεπτά αργότερα, όμως το Βατούγιο να σταματά την κεφαλιά του. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Μιχάλης, έφτασε τελικά, στο γκολ, στο 90ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Παραλίκα, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-5.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Βασιλάκης Στέργιος

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Βατούγιος, Καραδήμας, Χαβέλας, Κασελούρης Κ. (70' Στράτος), Κασελούρης Π., Παπαγεωργίου, Δήμος, Παπανδρέου Φ., Τσούμαλης, Μαλτέζος, Μασκλαβάνος

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Σ., Χουλιάρας Αν. (46' Μιχάλης), Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Σιώζος Γ. (74' Γκανάρας), Παναγιώτου, Τσαμπάς Κ. (61' Παραλίκας), Ζώης (46' Μπακοχρήστος Θ.), Ρούμπος (86' Θεμελής)