Σεφτέ στο Πρωτάθλημα με "καρέ" Μπολιεράκη ο Δίας

Με την Ανέζα να μην μπορεί να βρει αντίδοτο στην ταχύτητα του Συμεών Μπολιεράκη, που σκόραρε 4 φορές, ο Δίας επικράτησε με το ευρύ με 6-3!

Γεμάτο ήταν το Κυριακάτικο ματς που έκλεισε τη 2ης αγωνιστική της Α' ΕΠΣΑ, με το Δία να επικρατεί της Ανέζας με το ευρύ 6-3. Οι φιλοξενούμενοι δε στάθηκαν άσχημα στο γήπεδο, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στην ταχύτητα του Μπολιεράκη, που σκόραρε 4 φορές, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα. Στο 6ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με το Σίμο να βρίσκει τον Μπολιεράκη, που πλάσαρε πάνω από το Ρώσσιο για το 1-0. Στο 23ο λεπτό, ο ίδιος παίχτης εκμεταλλεύτηκε βαθιά μπαλιά και λάθος της άμυνας, βγαίνοντας απέναντι από το Ρώσσιο και γράφοντας το 2-0. Η Ανέζα πήρε την κατοχή και έψαξε για ένα γκολ, όμως στο 37ο λεπτό, και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Μπολιεράκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας για μία ακόμη φορά και έγραψε σε νέο τετ α τετ το 3-0. Στο 41ο λεπτό η Ανέζα ξαναμπήκε στο ματς, όταν από φάουλ του Λευτέρη Ρώσσιου και κακή εκτίμηση αμυντικών και τερματοφύλακα, ήρθε το 3-1.

Ο Δίας ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα τριών τερμάτων στην επανάληψη, στο 49ο λεπτό, με το Μίκροβα να σουτάρει από μακριά, και τον Πετανίτη να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Ρώσσιου, σημειώνοντας το 4-1. Στο 71ο λεπτό, ο Σιόζος εκτέλεσε φάουλ, με τον Παππά να σουτάρει λίγο δίπλα από το δοκάρι, για να έρχεται το 5-1 στο 76ο λεπτό, με το 4ο γκολ του Μπολιεράκη, που ξέφυγε και πάλι από την άμυνα, και σούταρε διαγώνια, στα δίχτυα. Στο 80ο λεπτό, ο Μιχαηλίδης μείωσε εκ νέου για την Ανέζα, σε 5-2 σε φάση διαρκείας, όμως με τη σέντρα, νέα κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων, επέτρεψαν στο Σίμο να βγει σε νέο τετ α τετ και να γράφει το 6-2. Το τελικό 6-3 διαμόρφωσε στο 86ο λεπτό, ο Λευτέρης Ρώσσιος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με απευθείας φάουλ από πλάγια θέση.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Πολύζος Κωνσταντίνος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Μπόκος, Παπαστάθης (76' Δοσούλας), Παραλίκας (84' Σιόζιος), Κανελλόπουλος, Γκουσάιλα, Στέργιος, Κόξιας (76' Παπαστάθης Η.), Σίμος, Πετανίτης (82' Βασιλάκης), Μίκροβας, Μπολιεράκης

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Ρώσσιος Β., Χουλιάρας Κ. (46' Μιχαηλίδης), Παππάς, Ντούλας (86' Παππάς Π.), Μυτικιώτης, Γεροκώστας (70' Σιόζος), Ρώσσιος Λ., Παππάς Θ., Νίκου (86' Χουλιάρας Β.), Γκανάρας, Παππάς Θωμ. (52' Σιώζος Μ.)