«Σεφτέ» στις νίκες με «τεσσάρα» η Δόξα

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Δόξα επί του ΑΟΚ Τζουμέρκων εκτός έδρας, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν ακόμα μία βαριά ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α' ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο 25' ο Βασιλάκης είχε χαμένο τετ-α-τετ από πλάγια θέση, ενώ σε δύο απανωτές φάσεις στο 37', Τσούμαλης και Βασιλάκης σούταραν άουτ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ενδιάμεσα στο 30' για ένα πεντάλεπτο, με 4-5 συνεχόμενα κόρνερ που όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Τελικά στο 45', ο Σφήκας από τα αριστερά βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με σουτ στη γωνία έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα των Κεντρικών Τζουμέρκων συνέχισε να αμύνεται και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Στο 69' ο Στασινούλας πήρε τη μπάλα από τον Τσούμαλη και με πλασέ στη γωνία έκανε το 0-2. Στο 78' ο Τσούμαλης από δημιουργός έγινε σκόρερ και με σουτ πέτυχε το 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν μία ευκαιρία να μειώσουν αλλά ο Παππάς ήταν στη σωστή θέση, για να έρθει στο 83ο λεπτό ο Χρήστος Τάτσης, να εκμεταλλευτεί κακή απομάκρυνση των αμυντικών και να πλασάρει εύστοχα τον Καραμπούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Μαργώνης): Καραμπούλας, Τσέτσος, Κωνσταντινίδης, Κατσάνος Γ., Κουτρομάνης Η., Κουτρομάνης Κ., Στύλιος, Κατσάνος Κ. (61' Σπανός), Μαλέσκος, Χάρος, Διονύσης

Δόξα Άρτας (Γεωργίου Π.): Παππάς, Μπιλιάλης (79' Βαγγέλης), Παπαχρήστος, Στέργιος (80' Κωνσταντίνου), Σφήκας, Δάφνος (70' Πεσλής), Χαϊντάρι, Τάτσης Δ., Στασινούλας, Βασιλάκης, Τσούμαλης (79' Τάτσης Χ.)