Σεφτέ στις νίκες κόντρα στην Ακροποταμιά για τον ΑΟ Αγίων Αναργύρων (pics)

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα πήρε ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που επικράτησε του Ακράτητου, με 0-2.

Πρώτη νίκη στο Πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΑ, για τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων, που επικράτησε στην έδρα του Ακράτητου, στην Ακροποταμιά, με 0-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο 5ο λεπτό, είχαν καλό σουτ με το Ν. Σακκά που έφυγε άουτ, για να απαντήσει ο Ακράτητος με απανωτά σουτ των Φάκου και Κοσμά που σταμάτησαν στον Παππά. Ο Ν. Σακκάς απείλησε ξανά για τους φιλοξενούμενους στο 29', όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ, για να φτάσει τελικά στο γκολ ο ίδιος παίκτης, στο 33ο λεπτό, μετά από σέντρα του Κακιώνη, γράφοντας το 0-1. Το ημίχρονο έφυγε με μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Κόνιαρη στο 45ο λεπτό.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια φάση στο 50', με το σουτ του Πλακούτση να μπλοκάρει στη γωνιά του ο Αλεξίου, ενώ και οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους είχαν φάση, όμως το σουτ του Ρίζου μπλόκαρε σταθερά ο Παππάς. Ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων έφτασε σε δεύτερο γκολ, στο 65ο λεπτό, όταν ο Καλόγηρος κέρδισε πέναλτι και ο Σιαπλαούρας δε λάθεψε από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 0-2. Οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος του ματς, είχαν ακόμα μια φάση η καθεμία, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντική ευκαιρία με τον Καλεύρα που νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Παππά, στο 80ο λεπτό, ενώ οι νικητές είχαν ένα φάουλ του Σιαπλαούρα δύο λεπτά μετά, που έφυγε άουτ, με το 0-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Νούσιας Οδυσσέας

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπακόλας) : Αλεξίου, Κολιογιάννης (84' Τατσιόπουλος), Μπίτζος, Κώστας, Κοντούρης (71' Σιαπέρας), Ρίζος (67' Κώστας), Παπανδρέου (46' Πάνος), Σμύρης, Κοσμάς (46' Στασινός), Φάκος, Καλεύρας

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Πλιάτσικας) : Παππάς, Μακρής, Μποχώτης, Σιαπλαούρας, Σακκάς Κ., Κάτσινος (27' Κόνιαρης - 85' Ζαχάρης), Τζίμας (46' Γιαννούλης), Κακιώνης, Σακκάς Ν., Πλακούτσης, Κανταρέλης (63' Καλόγηρος)