Φιλική νίκη του Καραϊσκάκη επί της Αναγέννησης (pics)

Την ευκαιρία να αναμετρηθούν όπως και πέρυσι, έστω και σε φιλικό αγώνα, είχαν οι δύο εκπρόσωποι της Άρτας στις Εθνικές κατηγορίες, ο Καραϊσκάκης (Super League 2) και η Αναγέννηση (Γ' Εθνική).

Τη φιλική νίκη με 1-2 απέναντι στην Αναγέννηση πήρε ο Καραϊσκάκης, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας σήμερα το απόγευμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή, και δημιούργησαν περισσότερες επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, σε σχέση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν για ακόμη ένα ματς απόντες τους Παπαρούνη και Γούλα που αποτελούν βασικές μονάδες της ομάδας, εντούτοις στάθηκαν αρκετά καλά απέναντι σε μία ομάδα ανώτερης κατηγορίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Καραϊσκάκης απείλησε για πρώτη φορά στο 10ο λεπτό, με τον Δερμιτζάκη να σπάει ωραία στο Ναζίμ που πλάσαρε και τον Μπακόλα με ωραία εκτίναξη να αποκρούει σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κορέλας έκλεψε τη μπάλα από τον Μανιώτη, πέρασε ανάμεσα από Κωστάκη και Σχισμένο και πλάσαρε, με τον Μπακόλα με δύσκολη επέμβαση να αποσοβεί το γκολ. Στο 20' ο Τάμπας σέντραρε με το αριστερό και ο Δερμιτζάκης με δύσκολη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μπακόλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Δερμιτζάκης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό, η Αναγέννηση φάνηκε επιθετικά και μάλιστα έπειτα από ωραία συνεργασία, με τον Αναστασιάδη να κάνει την κάθετη προς το Ντε Μόρα, ο οποίος εντός περιοχής βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα στόπερ του Καραϊσκάκη, με τον διαιτητή Νίκου να μην συγκινείται παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στο 32' ο Καραϊσκάκης απείλησε από εκτέλεση κόρνερ του Κορέλα, με τον Ρούνει να πηδά πιο ψηλά απ' όλους, όμως η κεφαλιά του δεν ήταν γεμάτη και πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα  είχαμε την τελευταία αξιόλογη φάση για το πρώτο μέρος, όταν ο Κορέλας έβγαλε ωραία πάσα στο Μπεκατώρο που προωθήθηκε, πάτησε περιοχή και σούταρε δυνατά από πλάγια θέση, με τον Μπακόλα να τον σταματά με τα πόδια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 55ο λεπτό, με τον Μπεκατώρο να εκτελεί κόρνερ και τον Κρισμάρεβιτς με ωραία κεφαλιά να νικά τον Μπακόλα, ο οποίος πάρα την προσπάθεια του δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ναζίμ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με τον Μπακόλα να μπλοκάρει το δυνατό σουτ του Νιγηριανού. Η επόμενη καλή φάση σημειώθηκε στο 80ο λεπτό, με τον Ναζίμ να αφήνει όμορφα τη μπάλα κάτω από τα πόδια του για τον επερχόμενο Ντοναλντόνι, που ανάμεσα από τους δύο στόπερ σούταρε δυνατά με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπακόλα. Η Αναγέννηση από τη μεριά της κατάφερε να μειώσει στο τελικό 1-2 με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, με τον Αναστασιάδη με απευθείας εκτέλεση φάουλ να αφήνει άγαλμα τον πολύπειρο Χουάντερσον που μάζεψε απλά τη μπάλα από τα δίχτυα του.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Μπαντής (59' Τσελά), Μυσιούδης (46' Κραμπής), Σχισμένος, Κωστάκης (71' Μπόκος), Γρηγορίου (78' Μαλτέζος), Μανιώτης, Αναστασιάδης, Ντε Μόρα (65' Αρτέμης), Μπότσαρης (78' Κατσιγιάννης), Δημητρέλλος (46' Παπακίτσος)

Καραϊσκάκης Άρτας (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Τάμπας (69' Φετεινίδης), Φαν Ίπερεν (69' Γλυνός), Κλιγγόπουλος, Μπεκατώρος, Κρισμάρεβιτς (82' Πέδρο), Ναζίμ (82' Ρουμπανγκούκα), Κορέλας (50' Βαφειάδης), Ρούνει (50' Ντοναλντόνι), Δερμιτζάκης (52' Γαλεάδης / 87' Καζέλης), Σταματής (72' Πετράτος)