Σεφτέ στις νίκες και οι Γυναίκες της Αναγέννησης

Την πρώτη της νίκη στην Α1 Γυναικών πήρε η Αναγέννηση, επικρατώντας με 20-15 της ενισχυμένης φέτος Βέροιας στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Αναγέννηση έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, καθώς με γρήγορο χάντμπολ και γρανιτένια άμυνα, πήρε προβάδισμα από την αρχή και επέβαλε τον ρυθμό της. Το τέλος του α΄μέρους βρήκε την αρτινή μας ομάδα μπροστά στο σκορ με 12-8, ενώ αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στις επιθέσεις της, η διαφορά θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη.

Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (16-15) λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχες με ένα σερί 4-0 πήραν τη πολύτιμη νίκη με 20-15. Πολύ καλή η απόδοση της Σαίντοβα κάτω από το τέρμα, ενώ πρώτη σκόρερ για την Αναγέννηση ήταν η Τσιομπάνου με 6 γκολ.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 1-2, 6-2, 8-5, 9-5, 12-8 (ημίχρονο), 13-9, 13-10, 14-11, 16-12, 16-14, 20-15

Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: 3/3 - 4/5

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μάμαλη, Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 2, Εμμανουηλίδου 4, Νάτσο, Σκάρα, Νούλα 5, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Τσιομπάνου 6, Σαίντοβα, Κολτούκη, Καναρά, Θεοδοσοπούλου Σ., Νταβίντοβιτς

Βέροια 2017 (Χαραλαμπίδης): Τσαουσίδου 1, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ανθίτση,  Καραχαρίση, Μπάσμα, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Τσιτλακίδου 2, Γεωργιάδου 2, Βασιλειάδου, Κόβιτς 8, Πιτούλια, Μάστακα 1