Σεφτέ στις νίκες για την ΑΕΚΠ

Τους πρώτους της βαθμούς κατέκτησε η ΑΕΚΠ, που δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει των Φιλελλήνων, με 5-1.

Έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Φώτη Παππά, που σημείωσε χατ-τρικ, η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με το ευρύ 5-1 των Φιλελλήνων, που παραμένουν χωρίς βαθμό. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν δύο σουτ με τους Τσίρο και Παππά που μπλόκαρε ο Σιαπάτης, ενώ στο 18ο λεπτό, ο Γιώτης δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Το 1-0, ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν ο Γιώτης με ωραία μπαλιά έβγαλε τον Παππά σε θέση τετ α τετ, και εκείνος πλάσαρε εύστοχα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αράπης σούταρε, όμως ο Σιαπάτης έδιωξε δύσκολα ενώ στο 42ο λεπτό, ωραίο σουτ του Ρέντζιου σταμάτησε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν σε κομβικό σημείο, καθώς στο 45ο λεπτό, κέρδισαν πέναλτι σε χέρι, και ο Παππάς σκόραρε από τα 11 βήματα, για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, νωρίς νωρίς, καθώς στο 47ο λεπτό, ο νεαρός Σφήκας με σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-1, όμως δύο λεπτά μετά, ο Παππάς ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του, με διαγώνιο σουτ, έγραψε το 3-1, και έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚΠ. Στο 53ο λεπτό, νέα ωραία μπαλιά του Ρέντζιου έβγαλε τον Τσίρο τετ α τετ, όμως ο Σιαπάτης και πάλι έδιωξε. Ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε δύο ακόμα γκολ στο τελευταίο τέταρτο και να κλειδώνουν το ματς. Αρχικά, στο 78ο λεπτό, με το Λύτο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ να σκοράρει για το 4-1, και τέλος, στο 80ο λεπτό, με τον Τσίρο με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, να διαμορφώνει το τελικό 5-1.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κώστας

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Κατσαντούλας, Κωνσταντίνου, Χαϊντάρι Σ., Ρέντζιος (80' Λάλος), Λύτος, Γιώτης (65' Κάτσινος), Παππάς, Χαϊντάρι Ε. (57' Σίμος), Αράπης (57' Καλύβας), Τσίρος, Νάκης (80' Τζιανούμης)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Σιαπάτης, Μπίζας (78' Ξανθός), Γεωργής, Τάγκας, Σαμαρτζής (46' Μπασιάκος), Κάτσινος (46' Μπίζας Α.), Ροβίνας, Τσέτσος, Σφήκας (68' Σεϊμένης), Σιαπάτης Σ., Κώτσης (46' Νίκου)