Σεφτέ με ξέσπασμα και πεντάρα τα Ρακούν!

Την πρώτη τους φετινή νίκη πανηγύρισαν την Κυριακή (4/12) τα Ρακούν που επικράτησαν με το ευρύ 5-0 των Κεντρικών Τζουμέρκων στο γήπεδο της ΕΠΣ Άρτας.

Με εντυπωσιακό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη των Ρακούν στο φετινό πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣ Άρτας, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας του ΑΟΚ Τζουμέρκων, που αγωνίστηκε ως τυπικά γηπεδούχος στο γήπεδο της ΕΠΣ Άρτας στις Κεραμάτες. Οι τυπικά γηπεδούχοι παρ' ότι αγωνίστηκαν με δέκα παίχτες έως το 17ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκαν το γκολ με πλήρη σύνθεση πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Μπάκολης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1. Στο 31ο λεπτό, ήταν η σειρά του Πολίτη, με σουτ αυτή τη φορά μέσα από τη μεγάλη περιοχή να κάνει το 0-2.

Στην επανάληψη, ο Μπάκολης με ακόμη δύο τέρματα και πετυχαίνοντας χατ-τρικ, σφράγισε τη πρώτη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα, με γκολ που πέτυχε με σουτ στο 56ο και στο 69ο λεπτό. Στο 72ο λεπτό, η ομάδα των Τζουμέρκων που δεν κατάφερε να αντιδράσει και να απειλήσει ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους, έμεινε με δέκα παίχτες, λόγω αποβολής του Αλειφτήρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και ένα λεπτό αργότερα, τα Ρακούν διαμόρφωσαν το τελικό 0-5, με σουτ του Ράικου έπειτα από πάσα του Καρέζου. Τα Ρακούν ολοκλήρωσαν επίσης την αναμέτρηση με αποβολή, καθώς στο 74' ήταν η σειρά του Τσαμπούλα να δει τη δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Τσιώρη Ιωάννα

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.): Οικονόμου, Αλειφτήρας, Κόφφας, Καραμπούλας, Κατσάνος Γ., Χάρος, Κατσάνος Π., Μαργώνης, Ζαχάρης, Διονύσης, Καλαντζής

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος Γ.): Μαλαμής, Ράικος, Μπούκας, Μπουκουβάλας (60' Μερκάι), Δήμος (46΄Κοντογιάννης), Ψωράκης (60' Βασιλάκης), Μπάκολης, Καρέζος Κ., Τσαμπούλας, Τσιρώνης (75' Μαρκοστάμος), Πολίτης (75' Μπαλτζώης)