Σεφτέ με ανατροπή και «διπλό» στο Νεοχώρι ο ΠΑΣ Ανέζα

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας και με ανατροπή πέτυχε χθες το μεσημέρι ο ΠΑΣ Ανέζα στο Νεοχώρι, στα πλαίσια της 4η αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να απείλησαν πρώτοι, με τον Παπανδρέου να νικιέται σε τετ-α-τετ από τον Οικονόμου, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό, όταν σε βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Κατσούλης έσπασε στον Κωσταδήμα και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Οι παίκτες της Ανέζας προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λευτέρη Ρώσσιου απέκρουσε ο Οικονόμου, ενώ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοτρότσιου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Το Νεοχώρι απάντησε στις ευκαιρίες με τον Δήμου, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Γεωργάκη για να έρθει το γκολ της ισοφάρισης από τον ΠΑΣ στο 40ο λεπτό, όταν έπειτα από μπαλιά και λάθος συνεννόηση στην άμυνα ο 16χρονος Χρήστος Ρούμπος βγήκε κερδισμένος και έκανε το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο ο ΠΑΣ ξεκίνησε όπως τελείωσε το α' ημίχρονο, δηλαδή με γκολ, καθώς στο 47ο λεπτό, από εκτέλεση πλάγιου του Αβραμίδη και νέο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Παπανδρέου με πλασέ έκανε το 1-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Στη συνέχεια, ο Αχιλλέας πάλεψε για την ισοφάριση, όμως με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Κατσούλης με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα σουτ του Κωσταδήμα το έβγαλε ο Γεωργάκης. Οι φιλοξενούμενοι που μετά το 1-2 προσπάθησαν και κατάφεραν τελικά να διαφυλάξουν το νικηφόρο αποτέλεσμα, προσπάθησαν να τελειώσουν το ματς με κάποια αντεπίθεση, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ λίγο πριν το τέλος ο Γεροκώστας είχε ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Βαρέλης Βασίλης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Οικονόμου, Αρτένις (51' Νάσο), Στόγια, Κοσμάς, Κοστρένι, Νούσιας, Βούλγαρης, Κωσταδήμας (76' Κολιός), Δήμου, Κολιογιάννης (79' Γιαννούλης), Κατσούλης

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου): Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μυτικιώτης (71' Παύλου), Γεροκώστας, Ρώσσιος Γ., Μπάφας, Ρώσσιος Ε., Κοτρότσιος, Ρούμπος Χ., Λάζαρος (85' Νίκου), Παπανδρέου (90' Αδαμίδης)