Σαρωτικό το Κλειδί στο Ξηροβούνι

Με 7 γκολ φιλοδώρησε την ΑΕ Ξηροβουνίου ο ΑΟ Κλειδίου, φτάνοντας στην άνετη νίκη με 2-7.

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά εφτά γκολ σημείωσε στην έδρα του Ξηροβουνίου ο ΑΟ Κλειδίου, φτάνοντας στη νίκη με 2-7. Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Μίγδος που σημείωσε χατ-τρικ. Παρά το εύρος του σκορ, η ΑΕΞ στην αρχή του ματς μπήκε καλύτερα, και αφού προειδοποίησε στο 1ο μόλις λεπτό, με τον Καλεύρα με κεφαλιά από σέντρα του Τρούλλη να σημαδεύει το δοκάρι, πήρε κεφάλι στο σκορ, στο 4ο λεπτό, με τον Τρούλλη να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 13ο λεπτό, με το Φελέκη να κάνει προσωπική ενέργεια και με σουτ μέσα από την περιοχή να γράφει το 1-1. Το 1-2 ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα σε ένα κομβικό σημείο στο ματς, με το Μίγδο να κάνει το πλασέ από σέντρα του Βασιλάκη, τον Ντούκα να αποκρούει και το Φελέκη στην επαναφορά να σκοράρει.

Το δεύτερο μέρος, ήταν μονόλογος στα γκολ για το Κλειδί, με διάλειμμα μια προσωρινή μείωση της ΑΕΞ. Στο 47ο λεπτό, από κόρνερ του Βασιλάκη, ο Ρούσσας με κεφαλιά έγραψε το 1-3, για να πετύχει το 1-4 στο 65ο λεπτό, ο Βασιλάκης με πλασέ, ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια και συνεργασία των Δήμου και Μίγδου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά, στο 72', όταν έπειτα από κεφαλιά του Τρούλλη να απόκρουση του Σιαπάτη, ο Θωμάς Παππάς με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-4. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μίγδος και με τρία προσωπικά τέρματα σε λιγότερο από ένα τέταρτο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του. Αρχικά, στο 74', έπαιξε το ένα-δύο με το Στέφανο Δήμο και πλάσαρε για το 2-5, ενώ στο 82ο και στο 87ο λεπτό, με δύο πανομοιότυπες ενέργειες από τον άξονα και εύστοχα τελειώματα, διαμόρφωσε το τελικό 2-7 για την ομάδα του.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Ντούκα, Σαββίδης, Σιαμέτης (46' Ζίου), Νούτσος, Θάνος, Πλατογιάννης, Μανδουραράκης (77' Τσιάπαλης), Σκανδάλης (81' Στράτος), Καλεύρας (66' Παππάς Θ.), Τρούλλης, Παππάς

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Σιαπάτης, Δήμητσας, Μανιφάβας Ε. (46' Χάρος), Μανιφάβας Στ., Πέτσας (69' Γράδος), Δήμος Π. (69' Δήμος Στ.), Φελέκης (67' Μπαλαδήμας), Βασιλάκης, Δήμος Π., Ρούσσας, Μίγδος