Σάρωσε τα Ρακούν η Πρόοδος και περιμένει το Κλειδί

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στα Ρακούν, η Πρόοδος Ρωγών, επικρατώντας με το ευρύ 9-1.

Δεν αφήνει πολλά περιθώρια για ιδιαίτερο σχολιασμό, το τελικό σκορ του αγώνα ανάμεσα στην Πρόοδο Ρωγών και τα Ρακούν, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με το ευρύ 9-1. Τα Ρακούν έκαναν το "λάθος" να προηγηθούν στο 1ο λεπτό, και η αντίδραση των έμπειρων παικτών της Νέας Κερασούντας ήταν απόλυτη, καθώς στο πρώτο τέταρτο είχαν τελειώσει το παιχνίδι σκοράροντας 4 φορές μέσα σε ένα 10λεπτο. Πλέον, οι νικητές περιμένουν το Κλειδί στο πολύ αμφίρροπο ματς για τα ημιτελικά των μπαράζ ανόδου, αφού οι ορεινοί επικράτησαν με τη σειρά τους εύκολα της ΑΕΞ σήμερα, με 4-0.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ράικος εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα της Προόδου, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, με την Πρόοδο να απαντά άμεσα, αφού ένα λεπτό αργότερα, ο Ρέντζιος σέντραρε και ο Κοτρότσιος με κεφαλιά, έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι με πίεση, έψαξαν την ανατροπή, και στο 4ο λεπτό τα κατάφεραν, με το Ρέντζιο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ να γράφει το 2-1. Στο 8ο λεπτό, ο Παλιάτσος έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στα ημιτελικά, όταν με σουτ στην κλειστή γωνία του Μαλαμή, έγραψε το 3-1, με το Ρέντζιο να τελειώνει ουσιαστικά το παιχνίδι, στο 12ο λεπτό, όταν έπιασε φοβερό σουτ από τα 35 μέτρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαλαμή, γράφοντας με θαυμάσιο γκολ το 4-1. Οι γηπεδούχοι σκόραραν ακόμα δύο φορές στο πρώτο μέρος, μετατρέποντας την επανάληψη σε τυπική διαδικασία, με το Ν. Κολιό με πολύ ωραίο γκολ, μετά από εξαιρετική ανάπτυξη, να γράφει το 5-1, για να γράψει και ο Σιδηρόπουλος το όνομά του στη λίστα των σκόρερς του παιχνιδιού, στο 41ο λεπτό, όταν με ωραίο τελείωμα μετά από φάουλ του Κοτρότσιου, έγραψε το 6-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος, με την Πρόοδο να φτάνει ωστόσο, σε ακόμα τρία γκολ, δίνοντας μεγάλες διαστάσεις στη νίκη της. Αρχικά, στο 61ο λεπτό, ο Αν. Κολιός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 7-1, για να διπλασιάσει τα τέρματά του ο ίδιος παίκτης στο 73ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σιδηρόπουλου, για το 8-1. Το τελικό 9-1 διαμορφώθηκε στο 77ο λεπτό, με προσωπική ενέργεια και σουτ του Γόγολου, με την Πρόοδο να δείχνει πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει των επόμενων αγώνων των μπαράζ. Είναι άλλωστε σαφές, πως οι παραστάσεις ορισμένων παικτών της Νέας Κερασούντας είναι τέτοιες, που τους δίνουν τη δυνατότητα σε κρίσιμα ματς να αποδίδουν σε υψηλό επίπεδο, γι' αυτό το λόγο αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον η συνέχεια των μπαράζ. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και για την ομάδα των Ρακούν παρά τη σημερινή τους βαριά ήττα, καθώς είναι αξιέπαινη η πολυετής και συνεχής παρουσία τους στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΑ καθώς και η προσπάθειά τους να αναδείξουν κάποια αξιόλογα νέα παιδιά.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κέφης Γρηγόρης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Ζήκας Νίκος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Πρόοδος Ρωγών (Παλιάτσος) : Κανταρέλης, Τσεβρενίδης, Νικοπολίδης, Ντούπης (55' Στέργιος), Λέντζος, Θεοδώρου, Παλιάτσος (46' Κολιός Αν.), Ρέντζιος (55' Καραπάνος), Κολιός Ν. (80' Ιωσηφίδης), Σιδηρόπουλος, Κοτρότσιος (60' Γόγολος)

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Μπούκας, Μπαλτζώης, Ψωράκης (80' λ.τρ. Καραγεώργος), Κοντογιάννης, Σκαλτσώνης Μ. (25' λ.τρ. Μερκάι), Πανέτας, Καλεύρας (80' Σκαλτσώνης Β.), Ράικος, Τσιρώνης, Λαυδαριάς (46' Παππάς Στ.)