Νίκησε τη Μέλισσα και κλείδωσε τη διεξαγωγή μπαράζ η Ανέζα! (pics)

Με 0-2 επικράτησε της Μέλισσας, η Ανέζα και κλείδωσε με αυτό τον τρόπο τη διαξαγωγή μπαράζ στην Α' ΕΠΣΑ για τη στέψη του Πρωταθλητή.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το τελευταίο της παιχνίδι η Ανέζα, που επικράτησε με 0-2 της Μέλισσας, και κλείδωσε με τη νίκη αυτή τη διεξαγωγή των μπαράζ που θα κρίνουν τον Πρωταθλητή, αφού η Δόξα δεν μπορεί να φτάσει σε διαφορά μεγαλύτερη του +6, ακόμα και αν η Ανέζα χάσει την τελευταία αγωνιστική από τον Παναγροτικό. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι θέλουν περισσότερο το ματς, είχαν αρκετές φάσεις για γκολ, με τη Μέλισσα παρά το γεγονός πως πάλεψε το ματς, να μην μπορεί να πάρει κάτι, περιμένοντας το τελευταίο παιχνίδι, κόντρα στο Σκουφά, που θα κρίνει την 6η θέση, θέλοντας να αποχαιρετήσει τη φετινή σεζόν με νίκη.

Η πρώτη φάση στο ματς ήρθε στο 6ο λεπτό, για την Ανέζα, με το Μιχάλη με πολύ ωραία μπαλιά να βγάζει τον Παραλίκα φάτσα με τον Κατσαντούλα, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό, και ο τερματοφύλακας της Μέλισσας έδιωξε, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Ρούμπος πάτησε περιοχή και σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό, η Μέλισσα είχε ένα καλό σουτ του Πολίτη που μπλόκαρε ο Γεωργάκης, ενώ στην κόντρα ο Ρούμπος έσπασε για το Μιχάλη, που σούταρε από το πέναλτι πάνω από την εστία. Στο 13ο λεπτό, ο Παραλίκας βγήκε σε καλή θέση, όμως δεν πλάσαρε καλά τον Κατσαντούλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Μιχάλης και πάλι, βρέθηκε στην περιοχή, όμως το τελείωμά του δε βρήκε εστία. Η Ανέζα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τα περισσότερα τελειώματα, τα οποία όμως δεν ήταν τα καλύτερα δυνατά, απειλώντας στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του Ρούμπου, που έφυγε ψηλά, καθώς και δύο λεπτά αργότερα, με καλή εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη, που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Η Μέλισσα από τη μεριά της, είχε ένα σουτ του Κότσιαλου, στο 37ο λεπτό, που έσπασε σε σώματα για να μπολάρει ο Γεωργάκης, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Ζώης έκανε προσωπική ενέργεια και σουτ, που απόκρουσε δύσκολα ο Κατσαντούλας, για να σταματήσει στη συνέχεια η φάση για οφσάιντ. Στο 42ο λεπτό, η Ανέζα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κατσαντούλα, για το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, καθώς η Μέλισσα δεν κατάφερε να βγάλει κάποια αντίδραση στο γκολ που δέχτηκε.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις ήταν λιγότερες μπροστά στις δύο εστίες, με τη Μέλισσα να έχει μια επικίνδυνη φάση στο 57ο λεπτό, όταν ο Πολύζος εκτέλεσε φάουλ, ο Γεωργάκης φάνηκε να ελέγχει, αλλά δεν μπλόκαρε την μπάλα, η οποία πέρασε δίπλα από την εστία. Η Ανέζα κατάφερε να βάλει γερές βάσεις νίκης στο 62ο λεπτό, όταν στην πρώτη της ουσιαστική απειλή στην επανάληψη, κέρδισε πέναλτι, σε ωραία ατομική ενέργεια του Ζώη, με το Μιχάλη να αναλαμβάνει την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και να γράφει το 0-2 για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένη ψυχολογία, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ, ψάχνοντας και τρίτο γκολ, με το Νίκαρη στο 73ο λεπτό, να έχει ωραίο γυριστό που έδιωξε ο Κατσαντούλας, ενώ ένα λεπτό αργόρερα, ο Ρούμπος σούταρε, ο Κατσαντούλας έδιωξε και πάλι, με τον Παραλίκα που πήρε την μπάλα στην επαναφορά να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία, αστοχώντας φάτσα με την εστία. Στο επόμενο λεπτό, ο Νίκαρης πλάσαρε μέσα από την περιοχή πάνω από τα δοκάρια. Η Μέλισσα έψαξε από τη μεριά της ένα γκολ, με τον Πολύζο στο 83ο λεπτό, να πιάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, όμως την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι αφού στο "παραθυράκι" προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε στο έδαφος, με το Γεωργάκη στην πορεία της φάσης να μπλοκάρει, με την Ανέζα στο 84ο λεπτό να χάνει μεγάλη ευκαιρία, όταν με τον Κατσαντούλα εξουδετερωμένο οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να περιμένουν πλέον την τελευταία αγωνιστική να μάθουν τον αντίπαλό τους στα ημιτελικά των μπαράζ.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Κατσαντούλας, Αγόρος, Φραγκίσκος, Δάσκαλος, Μάρκου, Αβράμης, Πολίτης, Κωτσίλας (65' Κουτσούμπας), Σταμούλης, Πολύζος, Κότσιαλος

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Γεωργάκης, Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος, Χρηστογιάννης, Μιχάλης (81' Θεμελής), Παραλίκας, Παναγιώτου (30' λ.τρ. Νίκαρης), Χουλιάρας Ν. (68' Γκανάρας), Ζώης (76' Παύλου), Ρούμπος