Ήττα-μαχαιριά στην Πτολεμαΐδα για την Αναγέννηση!

Με το χειρότερο δυνατό αποτέλεσμα επιστρέφει από την Πτολεμαΐδα η Αναγέννηση, που ηττήθηκε από τον Εορδαϊκό, με 1-0.

Πολύ άσχημα μαντάτα για την Αναγέννηση, που ενώ στάθηκε πολύ καλά στην Πτολεμαΐδα, όχι απλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, αλλά δέχτηκε και ένα πολύ φτηνό γκολ, γνωρίζοντας την ήττα από τον τοπικό Εορδαϊκό, με 1-0. Η ομάδα μας μπήκε καλά στο γήπεδο, ήταν πιο επικίνδυνη από τους γηπεδούχους, όμως το πρόβλημά της στο γκολ, έκανε και πάλι την εμφάνισή του, με τον Εορδαϊκό να ανοίγει το σκορ σε μια φάση που δε "μύριζε" γκολ και να κρατά το υπέρ του αποτέλεσμα, μέχρι το τέλος. Πλέον, η Αναγέννηση δεν αναζητά απλά υπερβάσεις, αλλά και κακά αποτελέσματα των ανταγωνιστών της, αφού ο Εορδαϊκός με τη σημερινή του νίκη την ξεπέρασε στη βαθμολογία, ενώ το ίδιο συνέβη και με το Θεσπρωτό που επικράτησε των Τρικάλων, βυθίζοντας την ομάδα μας στη ζώνη του υποβιβασμού. Φυσικά, δεν έχει τελειώσει κάτι, καθώς υπάρχουν αρκετοί αγώνες μέχρι το τέλος του Πρωταθλήματος, όμως είναι σαφές πλέον, πως η "Α" πρέπει από την επόμενη κιόλας αγωνιστική, να κυνηγήσει τη νίκη κόντρα στο Σβορώνο, στο Δημοτικό Στάδιο, που με τη σειρά του, θέλει να μείνει κοντά στην κορυφή, και αμέσως μετά να πάει για το "διπλό" στην έδρα του υποβιβασμένου Βατανιακού, ώστε να δείξει πως έχει σφυγμό, κάτι που το τελευταίο διάστημα δε βλέπουμε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αφού είχε μια φάση που φώναξε για ανύπαρκτο οφσάιντ στον Κωνσταντίνου που έμπαινε προς την εστία στο 5ο λεπτό, απείλησε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Μπεκατώρος έκανε πολύ επικίνδυνο γύρισμα, όμως ο Χατζησάββας έπεσε και έδιωξε δύσκολα. Ο Εορδαϊκός είχε ένα ακίνδυνο σουτ του Τσαγκαλίδη, στο 15ο λεπτό, με τον Μπαλαούρα να μπλοκάρει εύκολα, με την Αναγέννηση να ξεδιπλώνεται ωραία σε δύο περιπτώσεις στο επόμενο δίλεπτο, με τους Ζυγκερίδη και Φερεντίνο όμως, να μην παίρνουν τις καλύτερες αποφάσεις. Η Αναγέννηση αν και είχε την υπεροχή, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 32ο λεπτό, για να έχει τελική προσπάθεια με καλές προϋποθέσεις, με τον Κωνσταντίνου να σουτάρει, και το Χατζησάββα, με διπλή προσπάθεια να κρατά ανέπαφη την εστία του. Ο Εορδαϊκός είχε δύο ακίνδυνα σουτ με τους Μπαλίτσα και Ιλιέβσκι, με την Αναγέννηση στις καθυστερήσεις να έχει σημαντική ευκαιρία, όταν ο Κωσνταντίνου δεν πρόλαβε για λίγο να εκμεταλλευτεί κακό γύρισμα του Κοντογουλίδη στο Χατζησάββα και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Φερεντίνος σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση μπήκε και πάλι καλύτερα στο γήπεδο, όμως το γνωστό της πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων έκανε και πάλι την εμφάνισή του, με τους Ζυγκερίδη και Κωνσταντίνου να βρίσκονται σε θέσεις για καλό γύρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, σε δύο περιπτώσεις, με το Χατζησάββα, όμως, να επεμβαίνει και να μπλοκάρει και στις δύο φάσεις. Στο 63ο λεπτό, στην πρώτη τελική της Αναγέννησης στην επανάληψη, ο Μπεκατώρος άλλαξε την μπάλα με τον Παπανίκου μετά από κόρνερ, όμως το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από την εστία, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, κατέληξε στην αγκαλιά του Χατζησάββα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν φανεί ιδιαίτερα επιθετικά στο δεύτερο μέρος, αλλά όπως συνηθίζεται δυστυχώς στην Αναγέννηση φέτος, κατάφεραν να σκοράρουν από το πουθενά, όταν στο 73ο λεπτό, ο Άνταμς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Μπαλαούρα, που ξεγελάστηκε από το σκάσιμο, και κατέληξε στα δίχτυα του για το 1-0. Στη συνέχεια, όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να "σκοτώσουν" το ρυθμό του αγώνα, με συνεχείς διακοπές και παιχνίδι σκοπιμότητας, με την Αναγέννηση, ωστόσο, να φτάνει κοντά στην ισοφάριση, στο 80ο λεπτό, με τον Μπεκατώρο να πιάνει φοβερό σουτ, όμως το Χατζησάββα, να κάνει την επέμβαση του αγώνα, βγάζοντας σε κόρνερ, στο "παραθυράκι" του. Όσο περνούσε η ώρα, παιζόταν όλο και λιγότερο ποδόσφαιρο, με τον Εορδαϊκό να κρατά το "χρυσό" για τον ίδιο τρίποντο, και την Αναγέννηση να φεύγει με άδεια χέρια, από την Πτολεμαΐδα, και να καλείται να βγάλει αντίδραση άμεσα στα προσεχή ματς!

Διαιτητής : Δεληγιάννη Αλεξάνδρα (Λάρισας)  Βοηθοί : Νάκας Χρήστος (Λάρισας) - Στεργιακούλης Κωνσταντίνος (Λάρισας)  Παρατηρητής : Τουτούκης Περικλής (Τρικάλων)

Εορδαϊκός (Κατακαλίδης) : Χατζησάββας, Παπάς, Πιριτζάους, Στεργιόπουλος (22' λ.τρ. Ιλιέβσκι), Παπανικόπουλος, Τσαγκαλίδης, Κοντογουλίδης, Μπαλίτσας, Αιχμαλωτίδης, Παπαδόπουλος, Νικόλλι (65' Άνταμς)

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Πλαστουργός (79' Σάλο), Κωνσταντίνου, Πάνος, Ζυγκερίδης (70' Κυριάκης), Φερεντίνος (66' Κορομηλάς), Θεοδωράκης