Πρωτοφανής συντριβή με "εντεκάρα" στη Φιλοθέη η Αναγέννηση! (pics)

Αγριεμένη μπήκε στη σεζόν η Αναγέννηση, σκορπώντας τη Φιλοθέη με 11-0!

Με εμφατικό τρόπο ξεκίνησε τη χρονιά η Αναγέννηση, που πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, συντρίβοντας τη Φιλοθέη με 11-0, και αναγκάζοντας σε μια ακόμα βαριά ήττα τους φιλοξενούμενους στο θεσμό του Κυπέλλου, όπως και τη σεζόν 2020-2021. Πρωταγωνιστές για τους νικητές, οι Σιδηρόπουλος και Παπακίτσος που σημείωσαν από τρία γκολ στο εντυπωσιακό πρώτο μέρος των γηπεδούχων. Η "Α" μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Φιλοθέη. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Δ. Παππάς πάτησε με τακουνάκι και ο Παπακίτσος με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, έστειλε την μπάλα στο απέναντι "παραθυράκι" για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε νέο καλό σουτ που έφυγε μόλις άουτ. Ακολούθησαν δύο επικίνδυνα σουτ από τους Σιδηρόπουλο και Ασπροποταμίτη, για να φτάσουμε στο 9ο λεπτό, όταν ο Παπακίτσος υποδέχτηκε κάθετα την μπάλα και με άμεση εκτέλεση, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα μέσα σε λίγα λεπτά, γράφοντας το 2-0 και κάνοντας πιο εύκολο το έργο της Αναγέννησης. Η "Α" συνέχισε να πιέζει και είχε δύο καλές στιγμές με το Σ. Παππά, ενώ στο 17ο λεπτό, μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Παπακίτσος νικήθηκε από τον Κατσαντούλα, ενώ από το κόρνερ, η κεφαλιά του Καλιακάτσου έφυγε λίγο άουτ. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στο 22ο λεπτό, από γύρισμα του Γκαρτζώνη, ο Σιδηρόπουλος σε κενή εστία έγραψε το 3-0. Στο 23ο λεπτό, ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να σκοράρει από μακριά, όμως η λόμπα του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 4-0 τελικά, ήρθε στο 28ο λεπτό, με τον Ασπροποταμίτη να βγάζει ωραία το Σιδηρόπουλο απέναντι από τον Κατσαντούλα και τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα παρά το γεγονός πως λίγο έλειψε να χάσει την ισορροπία του. Στο 32ο λεπτό, ο Μουσιωτίτσας έβγαλε σε τετ α τετ τον Παπακίτσο, όμως ο Κατσαντούλας το σταμάτησε, με τον γκολκίπερ της Φιλοθέης να διώχνει, ένα λεπτό αργότερα, δύσκολα με γροθιές το απευθείας χτύπημα κόρνερ που επιχείρησε ο Ασπροποταμίτης. Ο Σιδηρόπουλος στο 37ο λεπτό, σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα, όταν μετά από κάθετη του Μουσιωτίτσα, απέφυγε και τον Κατσαντούλα και σε κενή εστία έγραψε το 5-0. Το έκτο γκολ για την Αναγέννηση, πέτυχε ο Παπακίτσος στο 40ο λεπτό, βγαίνοντας με τη σειρά του σε τετ α τετ με τον Κατσαντούλα και γράφοντας το 6-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Φιλοθέη φάνηκε για πρώτη φορά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με το Δ. Καραγιάννη να δοκιμάζει απευθείας φάουλ, που πέρασε όμως δίπλα από την εστία.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά και στο 2ο μέρος, με το Σ. Παππά με προσωπική ενέργεια και σουτ να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, για να έρθει το 7-0 στο 55ο λεπτό, όταν μετά από ωραία προσπάθεια και μια κερδισμένη κόντρα, ο Γκαρτζώνης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 58ο λεπτό, ήταν σειρά του Μουσιωτίτσα να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, νικώντας τον Κατσαντούλα από θέση τετ α τετ, για το 8-0. Στο 62ο λεπτό, ο Βαΐτσης σούταρε δίπλα στο δοκάρι, και τρία λεπτά αργότερα, μοίρασε στον Παπακίτσο, που έγραψε το 9-0, με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα. Ο Ασπροποταμίτης, που έψαξε το γκολ, είδε το φάουλ του στο 66ο λεπτό να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά, από εκτέλεση κόρνερ του Μουσιωτίτσα, ο Καλιακάτσος στο πρώτο δοκάρι, έγραψε το 10-0. Στο 72ο λεπτό, ωραίος συνδυασμός των γηπεδούχων είχε ως τελικό αποδέκτη τον Παπακίτσο, με το σουτ του όμως να σταματά για τρίτη φορά σήμερα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 78ο λεπτό, η Φιλοθέη αναπτύχθηκε ωραία, όμως η σέντρα σουτ του Γόγαλη έφυγε άουτ. Η Φιλοθέη έψαξε ένα γκολ της τιμής στα τελευταία λεπτά, με τους Τολιάκη και Τσιάπαλη να μην μπορούν να σκοράρουν. Το σκορ για την Αναγέννηση, που δε σταμάτησε ούτε στιγμή στο ματς να ψάχνει το γκολ, έκλεισε στο 87ο λεπτό, ο Βαΐτσης, όταν πλάσαρε σωστά μετά από ακόμα μια ασίστ στο ματς, από το Μουσιωτίτσα, γράφοντας το 11-0. Πλέον οι δύο ομάδες αφήνουν πίσω το σημερινό παιχνίδι και στρέφονται στην έναρξη του Πρωταθλήματος, το προσεχές Σαββατοκύριακο, με την Φιλοθέη να καλείται να συνέλθει από την πολύ βαριά σημερινή ήττα της.

Διαιτητής : Μπαϊλης Νίκος  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Μέκιος Σπύρος

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης (46' Μαλίζογλου), Γκαρτζώνης, Ζήσης, Τσούμαλης, Καλιακάτσος, Ασπροποταμίτης, Παππάς Σ. (58' Βαΐτσης), Παππάς Δ., Σιδηρόπουλος, Μουσιωτίτσας, Παπακίτσος

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Τσιάπαλης, Ευθυμίου, Λαζανάς, Τολιάκης, Καραγιάννης Α., Κύρκος, Τασούλας, Διαμάντης (74' Γόγαλης), Καραγιάννης Δ., Παππάς