Πρώτο "διπλό" και μόνη 2η η Αναγέννηση

Με 1-3 πέρασε από την Ανατολή η Αναγέννηση και ανέβηκε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Πρώτο "διπλό" στο Πρωτάθλημα για την Αναγέννηση, που πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Ανατολής στα Γιάννενα, με 1-3. Η "Α" πήρε από νωρίς την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια σοβαρή φάση, πέραν ενός επικίνδυνου γυρίσματος του Μπότσαρη στο 5', που πέρασε από όλους. Στο 15ο λεπτό, η Ανατολή απείλησε με δυνατό σουτ του Σκανδάλη που έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Παπαϊωάννου. Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, όταν ο Μαλάτος εκτέλεσε δυνατά πλάγιο άουτ, η άμυνα αδράνησε, με την μπάλα να περνά από όλους και να φτάνει στον Τσουμάνη, που με το στήθος την έσπρωξε στα δίχτυα, για το 1-0. Η Αναγέννηση ανέβηκε και πάλι στο γήπεδο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 41ο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυντικού. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε σε ένα κομβικό χρονικά σημείο, αφού στο 44', ο Μαργαρίτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπότσαρης πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, και ο Αλέξανδρος Παπακίτσος με κοντινή προβολή, έφερε το παιχνίδι στα ίσα, γράφοντας το 1-1. Η Ανατολή, λίγο έλειψε να ανακτήσει άμεσα το προβάδισμα, με τον Εμβραϊζογλου να κάνει ωραία προσπάθεια και σουτ, το οποίο έφυγε όμως λίγο άουτ, και το 1-1 παρέμεινε ως την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στην ολική ανατροπή, και είχε καλό φάουλ με το Μαργαρίτη στο 50' που έδιωξε με γροθιές ο Διαμάντης. Ένα λεπτό μετά, ο γκολκίπερ της Ανατολής μπλόκαρε και πάλι σε προσπάθεια του Σιδηρόπουλου, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν στο 48ο λεπτό, ένα γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν. Η ανατροπή ήρθε στο 56ο λεπτό, με το Σιδηρόπουλο να κοντρολάρει ωραία και να στρώνει στον Μπότσαρη, ο οποίος από το ημικύκλιο κεραυνοβόλησε το Διαμάντη, γράφοντας το 1-2 για την αρτινή ομάδα. Στο 60ο λεπτό, η Αναγέννηση έβαλε γερές βάσεις για το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο, με τον Παπακίτσο ένα λεπτό πριν να κερδίζει πέναλτι, το Σιδηρόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, και με διπλή προσπάθεια να νικά το Διαμάντη, γράφοντας το τελικό 1-3 για την "Α". Στον υπολειπόμενο χρόνο, η μόνη αξιόλογη φάση ήταν μια κεφαλιά του Κατσίφα που πέρασε ως αλλαγή που έφυγε άουτ, με την Αναγέννηση να κρατά το υπέρ της σκορ χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και να παίρνει το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο, φτάνοντας στους 10 βαθμούς, και βρίσκεται πλέον μόνη στη 2η θέση πίσω από την ΑΕΠ Καραγιαννίων που έχει το απόλυτο των νικών με 4 στα 4.

Το artagoal.gr βρέθηκε στα Γιάννενα, και αργότερα θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, όπως επίσης και βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα. Το φιλμ του αγώνα, ΕΔΩ.

Διαιτητής : Κωνσταντίνος Κεχαγιάς (Κοζάνης)  Βοηθοί : Αλέξανδρος Μπαλιάκας (Κοζάνης) - Θοδωρής Παπαδόπουλος (Κοζάνης)  Παρατηρητής : Γιώργος Σαράφογλου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

ΑΟ Ανατολής (Ζώης) : Διαμάντης, Μαρμούτας, Φίλιος (75' Τζίμας), Νάσιος, Μαλάτος, Κλιτσινάρης, Σκανδάλης, Εμβραϊζογλου (69' Πολυχρόνης), Νούγιας (64' Φωλίνας), Τσουμάνης, Χριστακόπουλος (75' Κατσίφας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαϊωάννου, Χεμπέγια, Γιαννούλης, Κραμπής, Παπαρούνης, Μανιώτης, Παπακίτσος Αλ. (87' Κατσαρός), Χούσος (92' Παππάς), Σιδηρόπουλος, Μαργαρίτης (62' Νταλάκας), Μπότσαρης (80' Παπακίτσος Δ.)