Πρώτη νίκη με «διπλό» κόντρα στην ΑΕΚΠ για τον ΠΑΣ Κομμένου

Πρώτη νίκη για το νεοφώτιστο ΠΑΣ Κομμένου στην Α' κατηγορία, καθώς πέρασε από τους Πλησιούς επικρατώντας της τοπικής ΑΕΚΠ με σκορ 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησαν κυρίως με στημένες φάσεις, όμως οι κεφαλιές του Γιάννενα και του Σάνι δεν μπόρεσαν να βρούνε στόχο. Η πίεση απέφερε καρπούς στο 14ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κωσταδήμα και αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Σάνι με σουτ έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους απάντησαν με κάποια καλά σουτ των Σερέτη και Μπασδέκη, ενώ ο Πλούμπης με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόπανο που μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην επανάληψη, η νεανική ομάδα φέτος της ΑΕΚΠ μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει και το κατάφερε στο 70ο λεπτό, με τον Σερέτη να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να νικιέται αρχικά από τον Κόπανο, όμως η μπάλα κατέληξε ξανά στον ίδιο και αυτή τη φορά δεν αστόχησε για το 1-1. Άμεση ήταν η απάντηση όμως για την ομάδα του Κομμένου, καθώς δύο λεπτά αργότερα μετά από ενέργεια και πλασέ από πλάγια θέση, ο Ρίζος πέτυχε το 1-2 για τον ΠΑΣ. Στο 80' οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν σφραγίσει το τρίποντο της νίκης, όμως ο Κωσταδήμας μετά από ατομική ενέργεια και σουτ, είδε τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους προσπάθησαν να φέρουν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα και να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό, όμως στο 90' ο Χαβέλας με σουτ έξω από την περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόπανο που κράτησε τη νίκη για την ομάδα του με σπουδαία επέμβαση.

Διαιτητής: Πολύζος Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Μέκιος Σπύρος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Κωνσταντινίδης): Σταύρου (73' Πήλιος), Μεμπλικάι, Πλούμπης, Μαρέτας, Ντούλας, Χαβέλας, Μπουζάνης, Κοντός, Μπέλλος, Σερέτης, Μπασδέκης (82' Μπασιούκας)

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας): Κόπανος, Ντάμας, Ανδρεάς, Νάτσιος Σ., Τζίμας, Κοσμάς, Σάνι (50' Παππάς), Ρίζος, Γιάννενας (67' Νάτσιος Δ.), Κωσταδήμας, Σερδενές