Στραβοπάτησε κόντρα στη μαχητική Προοδευτική η ΑΕ Μενιδίου

Embed video:

Ευχαριστούμε το Χρήστο Αλεξόπουλο για τις καλύτερες στιγμές και τα γκολ του παιχνιδιού.

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχτηκαν η τοπική ΑΕ Μενιδίου κόντρα στην Προοδευτική Γραμμενίτσας.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν νωρίς κεφάλι στο σκορ, όταν μόλις στο 5', ο Γιώργος Πανέτας εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, και με σουτ έγραψε το 0-1. Η ΑΕ Μενιδίου αντέδρασε και δημιούργησε φάσεις για γκολ, με κύριους εκφραστές τους Δήμο και Κουρέλη, με τον τελευταίο να έχει στην κορυφαία από αυτές, στο ημίωρο, κεφαλιά από τη μικρή περιοχή να φεύγει λίγο άουτ. Από τη μεριά της η Προοδευτική έγινε απειλητική σε δυο περιπτώσεις, με τους Δερβίλη και Γαβριήλ Πανέτα, με τον Αλεξίου όμως να λέει "όχι" σε ισάριθμες περιπτώσεις κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 0-1. Τελικά, στο 44ο λεπτό και έπειτα από φάουλ του Βλάχα, κακή συνεννόηση του Ντεκούλη με τους αμυντικούς οδήγησε στο αυτογκόλ για την Προοδευτική, που έφερε το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πίεσαν την άμυνα της Προοδευτικής κυνηγώντας το γκολ που θα γύριζε το ματς, απειλώντας κυρίως με στημένες μπάλες. Στην καλύτερή τους φάση στο 83ο λεπτό, είχαν σουτ από το ύψος της περιοχής που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντεκούλη χωρίς όμως να καταλήγει στα δίχτυα. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την ΑΕ Μενιδίου να χάνει βαθμούς, και τους διώκτες της να την πλησιάζουν.

Διαιτητής :Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Τριάντης Ευστάθιος - Γκόκα Κατερίνα

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Αλεξίου, Τριαντάφυλλος (60' Μάνθιος), Βαλίλης, Μπούρας, Κατσούλας, Γεωργατσέλος (63' Στασινός), Βασίλας, Κακιώνης, Κουρέλης, Βλάχας, Δήμος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ντεκούλης, Κακιώνης, Σκορίλας (85' Υφαντής), Δερβιλης, Βέτσιος, Κουτσιμπέλας, Πανέτας Γ., Λιόλιος (62' Λιόλιος), Ζίου, Κόνιαρης, Πανέτας Γ. (75' Ψεύτης)