Πρώτη νίκη για την Αναγέννηση!

Σημαντική εκτός έδρας νίκη και μάλιστα με καθαρό 0-3, για την Αναγέννηση!

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα της Α2 κατέκτησε η Αναγέννηση, φεύγοντας με καθαρή νίκη και τρίποντο από την έδρα του ΑΜΣ Νέστωρ. Η Αρτινή ομάδα, μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στη χρονιά, ανέβασε την απόδοσή της και πήρε τη νίκη με 0-3 και σετ 23-25, 18-25 και 19-25.

Σαφώς βελτιωμένη εικόνα παρουσίασε η Αναγέννηση χθες στον εκτός έδρας αγώνα εναντίων του  πρωτοπόρου Α.Μ.Σ. Νέστωρ. Με τελείως διαφορετική τακτική σε υποδοχή, μπλοκ  και άμυνα, η Αναγέννηση φάνηκε πιο διαβασμένη απ;o τη γηπεδούχο ομάδα, αναγκάζοντάς την σε πολλά λάθη πάνω στο φιλέ.

Στο 1ο σετ, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ σε μπλοκ και σέρβις και ξέφυγαν εύκολα στο σκορ με 19-13. Όμως οι επιθετικές λύσεις που προσέφερε ο αρχηγός της ομάδας Μπασούκας, και τα πιεστικά σέρβις των Καραβασίλη και Ταραμπίκου, έκλεισαν την ''ψαλίδα'' και κατέκτησαν το σετ με 23-25.

Στο 2ο σετ, με ανεβασμένη ψυχολογία οι Αρτινοί πίεσαν επιθετικά και μπόρεσαν να κερδίσουν πολλές φάσεις διαρκείας. Με όπλο το μπλοκ, την άμυνα να ανεβάζει στροφές και χωρίς κανένα χαμένο σέρβις, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης κατακτώντας το σετ με 18-25.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ, με την Αρτινή ομάδα να παίζει πιο απελευθερωμένα. Μπασούκας και Χαττάρι σε επίθεση, Νταλίπης σε άμυνα και Τσουμάνης σε μπλοκ έκαναν τη διαφορά με την ομάδα να κατακτά το σετ με 19-25.

Τα σετ (0-3): 23-25, 18-25, 19-25.

Α.Μ.Σ. Νέστωρ (Πάτρας): Σπανουδάκης, Μαλμπάντης, Δημητριάδης, Ράπτης, Μιχελάκης, Καψαμπέλης, Ράπτης, Στίγγας, Ράπτης, Κόκκινος, Τσιράκης(λ).

Αναγέννηση Άρτας: Μπασούκας, Λαγός, Καραβασίλης, Χαττάρι, Ταραμπίκος, Τσουμάνης, Νταλίπης(λ), Τασηνίκος, Χονδρός, Αθανασίου, Βρυώνης, Λαϊνάς, Λιανός(λ)

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών Β΄ Όμιλος (2ος Υποόμιλος)

ΑΣ Μακεδονικός - ΑΠΣ Φθία   2-3 (20 - 25, 28 - 26, 24 - 26, 33 - 31, 13 - 15)
ΑΜΣ Νέστωρ - Αναγέννηση Άρτας   0-3 (23-25, 18-25, 19-25)
ΧΑΝΘ - ΓΑΣ Αρχέλαος   3-1 (20 - 25, 25 - 20, 25 - 16, 25 - 20)
Ρεπό: Πήγασος Πολίχνης