Πρώτη νίκη για τα Ρακούν κόντρα στο Δία

Την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα πήραν τα Ρακούν, που επικράτησαν του Δία Κωστακιών, με 1-0.

Χάρη σε μια έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μπούκα, στο 27ο λεπτό, τα Ρακούν επικράτησαν του Δία Κωστακιών με 1-0 και τον έπιασαν στη βαθμολογία. Το ματς διεξήχθη σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο, μετά και το χτεσινό ματς της Δόξας με το Κομπότι, που έκανε πολύ δύσκολη τη ζωή των παικτών των δύο ομάδων και δεν επέτρεψε να παιχτεί σοβαρό ποδόσφαιρο. Τα Ρακούν μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν στο 3ο λεπτό, με το σουτ του Μπούκα να σταματά στον Τσίτσικα. Στο 27ο λεπτό, ο Μπούκας εκτέλεσε χαμηλά φάουλ, κάτω από το τείχος, και έγραψε το 1-0, που έμελλε να μείνει ως το τέλος. Στο 35', ο Δίας είχε τη μόνη καλή στιγμή του στο πρώτο μέρος, με τους Κ. Μίκροβα και Μολώνη να νικιούνται από το Μαλαμή, από καλή θέση, με τους γηπεδούχους να έχουν την τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, με ένα σουτ του Θεοδωρή στο 40 που έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, όλες οι αξιόλογες φάσεις σημειώθηκαν στο τελευταίο τέταρτο, με το Δία, στο 75ο λεπτό, να φτάνει κοντά στην ισοφάριση με ωραίο φάουλ του Βασιλείου, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά, ο Μπούκας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως ο Τσίτσικας το νίκησε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια. Στο 80ο λεπτό, ο Ρούμπος είχε ένα καλό σουτ που σταμάτησε στο Μαλαμή, με τα Ρακούν να βρίσκουν χώρους, στην κόντρα επίθεση, όσο περνούσε η ώρα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να κλειδώσουν τη νίκη τους. Ο Λαυδαριάς σε δυο περιπτώσεις στο 85' και στο 88' βρήκε χώρο να εκτελέσει, όμως τα σουτ του ήταν άστοχα και στις δύο περιπτώσεις, με τους γηπεδούχους ωστόσο, να κρατούν το "μηδέν" στην άμυνα και να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο στο Πρωτάθλημα.

Διαιτητής : Αλευρή Κωνσταντίνα  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος) : Μαλαμής, Κοντογιάννης, Παππάς (65' Πανέτας), Ψωράκης, Ράικος, Μέγας, Μπούκας, Θεοδωρής, Σιαμαντάς (62' Λαυδαριάς), Τσιρώνης (78' Μπίτζος), Μπαλτζώης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Τσίτσικας, Μπολιεράκης (80' Καραλής), Μίκροβας, Βασιλείου, Αθανασούλας, Καρίνας, Σίμος Α. (60' Σίμος Ν.), Βάντζος, Μολώνης, Μίκροβας Κ. (75' Βασιλάκης), Ρούμπος