Ισοπαλία με κερδισμένο στο ντέρμπι της Β' ΕΠΣΑ

Στο 2-2 έμειναν στο ντέρμπι της Β' κατηγορίας, η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών και ο Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα.

Σε ένα πολύ σημαντικό ματς για την τελική βαθμολογία της Β' ΕΠΣΑ, Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα και ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών έμειναν στην ισοπαλία με 2-2, κάτι που σαφέστατα ευνοεί τον Άγιο, αφού διατήρησε τη διαφορά του από τη σημερινή του αντίπαλο και απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα για την απευθείας άνοδο στην Α' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ απειλητικοί στο πρώτο 20λεπτό, και είχαν δύο φάσεις τετ α τετ με το Λάμπρο Γεωργάρα που νικήθηκε από τον Παπαδημητρίου, καθώς και δύο δοκάρια σε σουτ του Χαλάστρα. Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους είχαν δύο φάσεις τετ α τετ με τους Παππά και Ξυλογιάννη που νικήθηκαν όμως από το Λάζαρο. Στο 16ο λεπτό, η ΑΕΚΠ πήρε προβάδισμα όταν από προσπάθεια του Αράπη, ο Στάθης Γείτονας άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 30ο λεπτό, ο Μπέλλος είχε κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ, με το 1-0 να μένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για  ανατροπή του Ξυλογιάννη στο 50', ενώ στο 75ο λεπτό έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αράπη με δεύτερη κίτρινη. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και αφού αρχικά ισοφάρισαν με κεφαλιά του Χαλάστρα στο 78ο λεπτό, μετά από κόρνερ, πέτυχαν την ολική ανατροπή, στο 87', με τον ίδιο παίκτη με νέα κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαλέσκου να γράφει το 1-2. Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Άγιος θα καθάριζε από σήμερα την απευθείας άνοδο, ο Ξυλογιάννης στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από κόρνερ του Παππά, με καρφωτή κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Διαιτητής : Κούσυολας Γιώργος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βατός Παναγιώτης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Παπαδημητρίου, Κωνσταντίνου, Τζιανούμης, Νάκης, Διαμάντης (84' Μπιρμπίλης), Σίμος, Παππάς, Μήτσιος (89' Σερέτης Α.), Μπέλλος (70' Σερέτης), Ξυλογιάννης, Αράπης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσάτσος) : Λάζαρος, Νάσκαρης (46' Θεοδώρου), Μπότσαρης, Παπασπύρου, Νταλάκας (89' Θάνης), Μένα, Γεωργάρας Λ., Χαλάστρας, Γείτονας Στ. (46' Μαλέσκος), Γκίκας, Γεωργάρας Κ. (84' Κιτσάκης)