«Καθάρισε» το ματς με Γκολάκου η Αναγέννηση

Με δύο γκολ του Κώστα Γκολάκου, ο οποίος εγκληματίστηκε αμέσως στην αρτινή ομάδα, η Αναγέννηση έκαμψε την αντίσταση του Αχέρων Καναλακίου, ο οποίος έμεινε πολύ πίσω στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Ακόμη ένα νικηφόρο αποτέλεσμα σήμερα για την Αναγέννηση Άρτας, η οποία πέτυχε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα τέσσερις σερί νίκες, παρέμεινε σε απόσταση δύο βαθμών από την ΑΕΠ, πήρε εκδίκηση από τον Αχέρων Καναλακίου για την ήττα στον πρώτο γύρο και ταυτόχρονα έβαλε τέλος στα όνειρα της ομάδας του Καναλακίου για πρωτάθλημα.

Η Αναγέννηση μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 4' από κλέψιμο της μπάλας βγήκε στην κόντρα, με τον Σιδηρόπουλο να βρίσκει τον Αλέξανδρο Παπακίτσο, το σουτ του οποίο πρόλαβε και κόντραρε σε κόρνερ ο Πότσης. Στο επόμενο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Χούσου από τα δεξιά, ο Κραμπής αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Βαρέλη. Στο 17' από ωραίες εναλλαγές της μπάλας από τους γηπεδούχους, ο Αλέξανδρος Παπακίτσος έκανε το σουτ από πλάγια, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα γυριστή κεφαλιά του Κραμπή ύστερα από σέντρα του Χούσου, απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ ο Βαρέλης. Στο 22' ο Σιδηρόπουλος άλλαξε όμορφα τη μπάλα με τον Μπότσαρη και με μονοκόμματο σουτ από τα 25 περίπου μέτρα έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βαρέλη. Η αρτινή ομάδα μετέτρεψε την υπέροχη της σε γκολ στο 25ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Γκολάκου που περίπου από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα με συρτό σουτ στα δίχτυα του Βαρέλη για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, νέα ευκαιρία για την Αναγέννηση, όταν ο Χούσος με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Παπακίτσο, ο οποίος κοντρόλαρε και σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε σε αμυντικό που έκανε τάκλιν και πέρασε λίγο πάνω από την εστία, κόρνερ. Η Αναγέννηση έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 39ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Σιδηρόπουλου, ο Μπότσαρης πέρασε τον Ζδράβο στην ταχύτητα, πάτησε περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Γκολάκου, ο οποίος με εύστοχο πλασέ πέτυχε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι που στο πρώτο μέρος δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Μήτσιο, φάνηκαν στο 41', όπου μακρινό σουτ του Κωνσταντίνου, απέκρουσε με δυσκολία ο γκολκίπερ της αρτινής ομάδας.

Στην επανάληψη, ο Αχέρων ξεκίνησε με τρεις αλλαγές στη σύνθεση του και στο 46' ο Κάνεφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Μήτσιου. Στο επόμενο λεπτό, σουτ του Μπότσαρη από τη γωνία της μεγάλης περιοχής κατέληξε και αυτό στα χέρια του τερματοφύλακα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς στο 54ο λεπτό, με γκολ-πέναλτι του Κάνεφ, όταν σε μία ανύποπτη φάση, ο Ζδράβος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Παπαρούνη. Η αντεπίθεση που προσπάθησε όμως να κάνει ο Αχέρων ανακόπηκε στο 60ο λεπτό, όταν ο Κόλλινς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση θα μπορούσε να πάρει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Καζναφέρης με ωραία πάσα πέρασε στον Σιδηρόπουλο, ο οποίος με πανέμορφη τρίπλα απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, όμως απέναντι από τον Βαρέλη πλάσαρε με το αριστερό, αουτ. Στο 68' ένα σουτ του Μουζακίτη έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε δίπλα από την εστία του Μήτσιου, ενώ στο 75' από εκτέλεση φάουλ του Χούσου, ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Στο 87' η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, όταν ο Κραμπής είδε και αυτός τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως τα στημένα των φιλοξενούμενων στην προσπάθεια τους να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας, κατέληξαν στην αγκαλιά του Μήτσιου, ο οποίος έστω και με διπλή προσπάθεια κατάφερε να τελειώσει τις φάσεις και να κρατήσει τη νίκη για την ομάδα του.

Διαιτητής: Ματσούκας Μιχάλης (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Τσιλίκας Νίκος (Αιτωλοακαρνανίας) - Τάκος Χρήστος (Αιτωλοακαρνανίας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μήτσιος, Μανιώτης, Κραμπής, Παπαρούνης, Τσελά, Καζναφέρης, Γκολάκου (76' Νταλάκας), Χούσος (93' Ροβίνας), Παπακίτσος Α. (61' Λάκκας), Μπότσαρης (78' Παπακίτσος Δ.), Σιδηρόπουλος

Αχέρων Καναλακίου (Μαγκάκης): Βαρέλης, Ζδράβος, Φράγκος (46' Βραχνός), Πάνος, Κωνσταντίνου (80' Λουκούμης), Κόλλινς, Πότσης, Γούλας, Κυριάκης (46' Μουζακίτης), Βασιλειάδης (46' Μπλέτσας), Κάνεφ