Πρώτη εντός έδρας νίκη οι Νέοι του Καραϊσκάκη

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα Κ19 του Καραϊσκάκη, η οποία πήρε άνετα την πρώτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα του Απόλλωνα Λάρισας.

Η αρτινή ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και απείλησε με δύο σουτ του Καψάλη και ένα του Κούση στο πρώτο δεκάλεπτο, από πλάγια θέση και δεξιά, με τον γκολκίπερ των αντιπάλων να μπλοκάρει αυτά του Καψάλη και στο άλλο να βλέπει τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του. Στο 14' ο Χρουσιέλ προχώρησε αρκετά μέτρα περνώντας όποιον αντίπαλο βρήκε στο δρόμο του και στη συνέχεια πέρασε στον Καψάλη, ο οποίος σέντραρε αλλά ο Κούσης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 20' ο Καψάλης συνεργάστηκε με τον Κούση, με τον τελευταίο με γυριστό σουτ να μην δυσκολεύει τον Σπηλιόπουλο. Στο 22' ο Καζέλης βρήκε κάθετα τον Κούση, ο οποίος γύρισε παράλληλα όμως ο Καψάλης ήταν λίγο πιο πίσω από τη μπάλα ώστε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Χρουσιέλ, ο Τσικρίκας με το κεφάλι παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Από το κόρνερ που κέρδισε σε αυτή τη φάση ο Καραϊσκάκης, το οποίο εκτέλεσε ο Βλάχος, ο Άτσκα με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 28' ο Κούσης έβγαλε τον Καζέλη απέναντι από τον τερματοφύλακα, όμως το σουτ του πρόλαβε τελευταία στιγμή σωτήρια με τάκλιν να κοντράρει ο Μπαρούτσας. Στο 30' ο Καζέλης άλλαξε παιχνίδι για τον Καψάλη, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε και το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Για να φτάσουμε στο 33ο λεπτό, όταν ο Μαργώνης σέντραρε χαμηλά από τα δεξιά και ο Κούσης με ωραίο πλασέ πέτυχε το 2-0. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, στο 39ο λεπτό, ο Καψάλης πήρε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, κατέβασε και σούταρε, πάνω όμως στο τερματοφύλακα, χάνοντας ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία για να χριστεί σκόρερ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και έψαξαν με σύνεση το τρίτο γκολ που θα τελείωνε οριστικά την υπόθεση νίκη. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, παρά το ότι ήταν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να έχουν μόλις μία αξιόλογη φάση και αυτή από στημένο. Συγκεκριμένα στο 68', ο Τσιούτσιας με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπούκα που απέκρουσε στη γωνία του. Το τρίτο γκολ για τον Καραίσκάκη ήρθε τελικά στο 76ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Καψάλη από τα αριστερά, ο Βλάχος με προβολή έγραψε το τελικό 3-0.

Διαιτητής: Αθανασίου (Άρτας)  Βοηθοί: Μάνος (Άρτας) - Νικολάου (Άρτας)

Καραϊσκάκης Κ19 (Σφήκας): Μπούκας (87' Μπαλαούρας), Μήτσιος (84' Δήμος), Μπάχα, Χρουσιέλ, Βλάχος, Καψάλης, Άτσκα, Βασίλας (79' Χύσο), Καζέλης (57' Κρίκας), Μαργώνης (81' Δίπλας), Κούσης

Απόλλων Λάρισας Κ19 (Τσότσος): Σπηλιόπουλος, Μπαρούτσας, Γκιντίδης, Μητρούσκας, Τσεκάι (46' Βόγλης), Τσιούτσιας, Τσικρίκας, Τζέλλος (55' Βαγενάς), Marggaj (86' Πατέτσιος), Ντανίκας (66' Ελιζόπουλος), Τσαπατόρης