Πρωταθλήτρια η Ανέζα! (pics)

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η Ανέζα πήρε τη νίκη με 0-1, κόντρα στη Δόξα, για τον τελικό της Α' ΕΠΣΑ, και χρίστηκε Πρωταθλήτρια.

Τον τίτλο του Πρωταθλητή της Α' ΕΠΣΑ, πανηγυρίζει για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΣ Ανέζα, που επικράτησε της Δόξας, σε έναν αμφίρροπο τελικό, με 0-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο νίκη για να πάρουν το Πρωτάθλημα, αφού η Δόξα στην ισοπαλία υπερτερούσε, μπήκαν στο γήπεδο για να ψάξουν γκολ, το κυνήγησαν περισσότερο από τη Δόξα, και όταν τελικά σκόραραν, οι τυπικά γηπεδούχοι δεν είχαν πολύ χρόνο και δυνάμεις για να γυρίσουν στο ματς, με την Ανέζα να επικρατεί και να στέφεται Πρωταθλήτρια. Η Ανέζα, δεν κλείνει τη χρονιά εδώ, αφού ακολουθεί η πολύ απαιτητική διαδικασία των μπαράζ ανόδου, μέσω της οποίας θα εκπροσωπήσει το νομό κόντρα σε ομάδες πολύ πιο ισχυρές από αυτές που αντιμετώπιζε στο Πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ, διεκδικώντας την άνοδό της στη Γ' Εθνική, ενώ έχει μπροστά της και τον τελικό Κυπέλλου, με την Αναγέννηση. Με τον τρόπο αυτό, δικαιώνεται η διοίκηση της ομάδας, που προχώρησε σε ριζικές αλλαγές, ξεφεύγοντας από το κυνήγι της σωτηρίας τα προηγούμενα χρόνια, και ανεβάζοντας κατακόρυφα το επίπεδο της ομάδας. Στην αντίπερα όχθη, η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή, και η Δόξα μπορεί να μην κατάφερε για δεύτερη χρονιά να φτάσει στον πολυπόθητο τίτλο, παρ' ότι έφτασε στον τελικό, ωστόσο είναι μια παραδοσιακή δύναμη της πόλης, και το Πρωτάθλημα δε θα αργήσει να έρθει στα χέρια της, αν συνεχίσει έτσι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Δόξα είχε μια τελική μετά από κόρνερ, με το σουτ του Μπιθυκούκη, όμως να μην είναι δυνατό, και το Ρούμπο να απομακρύνει, ενώ η πρώτη τελική της Ανέζας ήρθε στο 14ο λεπτό, με τον Τσαμπά να κάνει καλό σουτ εκτός περιοχής, που έφυγε περίπου ένα μέτρο δίπλα από την εστία του Νικολαΐδη. Στο 23ο λεπτό, ο Ζώης βρέθηκε σε καλή θέση, όμως δεν κοντρόλαρε καλά και κόπηκε από τον Κωστή, ενώ τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ζώης σέντραρε ωραία, η μπάλα έφτασε στον Τσαμπά που εκτέλεσε, με το Νικολαΐδη να διώχνει, όμως την μπάλα να στρώνεται στο Ρούμπο, που σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία έστειλε την μπάλα ψηλά, μην έχοντας καλή ισορροπία. Στο 33ο λεπτό, η Δόξα είχε την πρώτη της αξιόλογη τελική, με τον Μπασιούκα, μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια, να σουτάρει από μακριά, τον Μπακοχρήστο να διώχνει ασθενώς, όμως να προλαβαίνει να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Τσαμπάς σούταρε έξω από την περιοχή, για την Ανέζα, πάνω από τα δοκάρια. Στο 42ο λεπτό, ο Ρώσσιος πέρασε έξυπνη πάσα στο Χρηστογιάννη, που σούταρε δυνατά με το αριστερό εκτός περιοχής, με το Νικολαΐδη να μπλοκάρει, όμως, σταθερά, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε κεφαλιά του Πλακιά, μετά από φάουλ του Χρηστογιάννη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, η Ανέζα λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ σε μια ανύποπτη φάση, όταν στο 50ο λεπτό, από τη γραμμή του πλαγίου άουτ, ο Τσαμπάς έκανε ένα γέμισμα, η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Νικολαΐδη και άουτ, ο οποίος αν η μπάλα πήγαινε γκολ, θα ήταν δύσκολο να αντιδράσει. Στο 53ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακριά, με το Νικολαΐδη να πέφτει στη γωνία του και να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ, από το οποίο χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Ανέζα, με το Μιχάλη να σεντράρει, τον Τσαμπά να πιάνει ωραία γυριστή κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης τον ίδιο παίχτη, να σουτάρει, μέσα από την περιοχή, για να μπλοκάρει και πάλι ο Νικολαΐδης στη γωνία του. Στο 59ο λεπτό, εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη, πέρασε από όλους και έφυγε δίπλα από την εστία του Νικολαΐδη, ενώ στο 70ο λεπτό, φάνηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος η Δόξα, με τον Μπασιούκα να εκτελεί φάουλ, που μπλόκαρε σταθερά ο Μπακοχρήστος. Οι πάρα πολλές στημένες μπάλες της Ανέζας έφεραν αποτέλεσμα, στο 78ο λεπτό, όταν και πήρε προβάδισμα στο σκορ, με το Χρηστογιάννη να εκτελεί ωραία κόρνερ στην καρδιά της άμυνας, την μπάλα να περνά από όλους και το Ρούμπο πάνω στη γραμμή να τη σπρώχνει στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμενων. Η Δόξα προσπάθησε να βρει άμεσα απάντηση και είχε ένα σουτ του Μπασιούκα, στο 80ο λεπτό, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, για να φτάσει στην πολύ μεγάλη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε να ισοφαρίσει και να πάρει σκορ τίτλου, στο 89ο λεπτό, όταν μετά από άτσαλη κεφαλιά προς τα πίσω του Ρούμπου, ο Γκοτζά βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος φάτσα με την εστία, πήρε την κεφαλιά, που έφευγε λίγο δίπλα από την εστία, με τον Κάλλια να βάζει την προβολή, όμως να μην καταφέρνει να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα. Στα 9 λεπτά καθυστερήσεων που κρατήθηκαν, παίχτηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο, με τη Δόξα να προσπαθεί να γεμίσει, και την Ανέζα να διώχνει τις μπάλες, αδυνατώντας να βγει στην κόντρα, με την άμυνα της Δόξας ανοιχτή, κρατώντας όμως το "μηδέν" μέχρι το τέλος, και παίρνοντας μια πολύ σπουδαία νίκη, που την καθιστά Πρωταθλήτρια.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Μέκιος Σπύρος  4ος : Νικολάου Βαγγέλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Νούτσος Αχ., Κωστής (87' Γκοτζα), Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (80' Λιάπης), Τσιάτσος, Μπασιούκας, Μπιθυκούκης (46' Μακρής)

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Μπακοχρήστος Στ., Γκανάρας, Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος (97' Παύλου), Χρηστογιάννης, Σιώζος Γ. (92' Μητσαράς), Μιχάλης, Τσαμπάς (92' Παραλίκας), Ζώης (73' Νίκαρης), Ρούμπος