Πρόκριση στο 93' για τους Αγίους Αναργύρους

Χάρη σε γκολ του Σιαπλαούρα στις καθυστερήσεις, ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων επικράτησε του Παναγροτικού, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ, πήρε ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων σε ένα ματς θρίλερ, με εναλλαγές στο σκόρερ, και αγχωτικό φινάλε. Στο 12ο λεπτό, ο Τζαλοκώστας για τους γηπεδούχους είχε άστοχο σουτ, ενώ στο 24' η προσπάθεια του Χήρα σταμάτησε στο Μαλίζογλου. Πριν έρθει το γκολ, ο Άγιος απείλησε σε δύο περιπτώσεις, με τους Πουλιάνο και Γεωργάρα χωρίς αποτέλεσμα. Στο 38ο λεπτό ήρθε το 1-0, όταν ο Τζαλοκώστας κέρδισε πέναλτι από τον Ντάκουλα, και το εκτέλεσε εύστοχα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά, και σε διάστημα πέντε λεπτών έφτασαν στην ολική ανατροπή. Αρχικά, στο 52ο λεπτό, έφεραν το ματς στα ίσα με σουτ του Γείτονα, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, για να έρθει το 1-2, στο 56', όταν ο Λ. Γεωργάρας, με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Τζαλοκώστας απείλησε με γυριστό σουτ στο 64', ενώ για τον Παναγροτικό, ένα φάουλ του Πουλιάνου, αποσοβήθηκε από τον Παππά. Τελικά, στο 71ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2, με τον Τζαλοκώστα να σκοράρει εκ νέου από την άσπρη βούλα του πέναλτι, σε παράβαση που κέρδισε ο ίδιος. Ο ίδιος παίκτης πλησίασε στην ολική ανατροπή και το χατ-τρικ, όμως το σουτ του στο 82ο λεπτό, σταμάτησε με τη βοήθεια του δοκαριού του ο Μαλίζογλου. Τελικά, και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί σε παράταση, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τζαλοκώστα, ο Σιαπλαούρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-2 και χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Διαιτητής : Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Αγίων Αναργύρων (Τζίμας) : Κανταρέλης (11' Παππάς), Τζίμας Α., Μποχώτης, Σιαπλαούρας, Κόνιαρης, Θεοδωρής, Τζαλοκώστας Αν., Τζίμας (60' Αναστασίου), Χήρας (75' Κανταρέλης Ε.), Κακιώνης, Καλόγηρος (60' Κανταρέλης Ο.)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσιάτσος) : Μαλίζογλου, Ντάκουλας (70' Χαλάστρας Χ.), Καλαμπαλίκης, Μυφταράι (70' Γκίζας), Νταλάκας (46' Γείτονας Θ.), Μένα, Γεωργάρας Λ., Γκίκας, Γεωργάρας Κ., Πουλιάνος, Λάζαρος (55' Γεωργίου)