Πρόκριση στις λεπτομέρειες για τη Δόξα

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Δόξα επικράτησε χάρη σε αυτογκόλ, της Μέλισσας, με 1-0.

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, όπως παραδοσιακά είναι αυτά ανάμεσα στη Δόξα και τη Μέλισσα, η περσινή Κυπελλούχος, επικράτησε με 1-0, στις λεπτομέρειες, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Το πρώτο μέρος, ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με τη Δόξα να απειλεί πρώτη στο 17ο λεπτό, με ένα σουτ του Καλόγηρου εντός περιοχής, που έφυγε άουτ. Η Μέλισσα απείλησε στο 26', όταν ο Πάνος βρήκε το Σπύρου, με λίγο πιο προωθημένη μπαλιά, στην πλάτη της άμυνας, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να σουτάρει καλά. Στο 30ο και στο 35ο λεπτό, απανωτά φάουλ του Ασπροποταμίτη, είχαν κατάληξη στο δεύτερο δοκάρι, τους Σιλιόγκα και Καλόγηρο, που σημάδεψαν όμως άουτ. Στο 41', ο Πάνος κέρδισε την κόντρα βρέθηκε μόνος στη γραμμή του άουτ στη μικρή περιοχή, πάσαρε στο Σπύρου που ήταν φάτσα με το τέρμα, όμως το γύρισμά του κόπηκε τελευταία στιγμή. Τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ένα μακρινό σουτ του Τσιάτσου, υπό καλές προϋποθέσεις, που δεν ανησύχησε το Νάση.

Στο δεύτερο μέρος, οι φάσεις ήταν ακόμα πιο λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες, με τη Δόξα να γίνεται επικίνδυνη με στημένες φάσεις, από τις οποίες προήλθε και το γκολ τις νίκης. Συγκεκριμένα, στο 68ο λεπτό, ο νεοεισελθών Βασιλάκης, εκτέλεσε κόρνερ, και ο Σταμούλης, στην προσπάθεια του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Λίγο πριν η Μέλισσα είχε μια καλή στιγμή, με τον Πάνο να σουτάρει εκτός περιοχής, και το Νάση να μπλοκάρει εύκολα. Η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο μέρος, ήρθε επίσης από στημένη φάση, στο 76', με τον Κοσταντίνι να παίρνει δύσκολη κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα πολύ λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νάση. Η Μέλισσα κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν το βρήκε, με τη Δόξα μάλιστα να χάνει την ευκαιρία να "σκοτώσει" το ματς, στις καθυστερήσεις με τον Πατσαβούρα από το ύψος του πέναλτι, αμαρκάριστο, να σουτάρει ψηλά.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Διονύσης Δημήτρης - Καραγιάννης Θοδωρής

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Τσιγαρίδας, Πατσαβούρας, Αράπης, Κάλλιας, Τυρολόγος, Οικονόνου (60' Βασιλάκης), Καλόγηρος (92' Στασινούλας), Θανάσης (72' Βελαέτης), Ασπροποταμίτης, Σιλιόγκας

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Χουλιάρας (84' Κωτσίλας), Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Σταμούλης, Μπόκος (78' Μαλτέζος), Τσιάτσος, Σαγάνης, Πάνος (71' Μπέκας), Σπύρου, Κότσιαλος (58' Δράκος)