Πρόκριση για την Αναγέννηση σε ματς για ιερό σκοπό (pics)

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου πήρε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Παναγροτικού με 4-1.

Την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νέα πρόσωπα, που δεν έχουν αγωνιστεί πολύ, είχε ο κ. Αγγέλης στον αγώνα Κυπέλλου της Αναγέννησης, με τον Άγιο Σπυρίδωνα, σε ένα ματς που διεξήχθη για ένα πολύ όμορφο σκοπό, για να βοηθηθεί η 12χρονη Ευαγγελία, κάτι στο οποίο συνέβαλε και το διαιητικό τρίο, που προς τιμήν του διέθεσε την αμοιβή του για τα χρήματα που συγκεντρώνονται για το κορίτσι. Φυσικά, το αγωνιστικό κομμάτι μπροστά σε ένα τέτοιο ιερό σκοπό περνά σε δεύτερη μοίρα, με την Αναγέννηση, αναμενόμενα να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά κόντρα στο μαχητικό Παναγροτικό, με 1-4. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και κάποιες στημένες μπάλες, μέχρι το 23ο λεπτό, όταν και στην πρώτη τους σημαντική στιγμή άνοιξαν το σκορ, με το σουτ του Γιαννούλη να κοντράρει, την μπάλα να καταλήγει στο Μουσιωτίτσα, που με θαυμάσιο φαλτσαριστό σουτ, δεν άφησε περιθώρια στον Καρβούνη, γράφοντας το 1-0. Στο 30ο λεπτό, το σουτ του Σακκά έδιωξε ο Καρβούνης, ενώ στην επαναφορά, ο Παππάς φάτσα με το τέρμα προσπάθησε να σκοράρει, με τον Καρβούνη να το νικά και πάλι. Στο 34ο λεπτό, ο Μούστο συνέκλινε ωραία και από καλή θέση εκτέλεσε με φάλτσο, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Γιαννούλης είχε καλό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Καρβούνη να αποκρούει δύσκολα. Στο 40ο λεπτό, ο Πλαστουργός εκτέλεσε φάουλ, ο Τζουμάκας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Γιαννούλης σούταρε αδύναμα άουτ. Στο επόμενο λεπτό, ο Νταλάκας για τον Άγιο είχε ένα γυριστό σουτ που πέρασε άουτ, ενώ στο 43ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους, όταν ο Σακκάς βρήκε το Γιαννούλη που πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, γράφοντας το 2-0, παρά την προσπάθεια του Καρβούνη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναγροτικός προσπάθησε να δώσει ενδιαφέρον στο ματς, και μόλις στο 47ο λεπτό, πλησίασε στο γκολ, όταν ο Βαΐτσης έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και από πολύ καλή θέση πλάσαρε, όμως ο Πατσιούρας το νίκησε στη γωνιά του. Στο 57ο λεπτό, σε μια εντυπωσιακή φάση, ο Κυριάκης σέντραρε, ο Γιαννούλης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο Παπαδόπουλος στην επαναφορά με νέα κεφαλιά σημάδεψε και πάλι το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης η μπάλα κατέληξε στον Πάνο, που σούταρε δυνατά, για να τραντάξει με τη σειρά του το οριζόντιο δοκάρι! Δύο λεπτά αργότερα, ο Πάνος απείλησε, όμως νικήθηκε από τον Καρβούνη, η φάση συνεχίστηκε με την μπάλα να φτάνει στον Κυριάκη, που με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-0. Ο Άγιος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στο σκορ, στο 69ο λεπτό, όταν ο Στέργιος βρήκε ωραία κάθετα το Μούστο και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-1. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, λίγο έλειψε να βάλουν φωτιά στο ματς, όταν στο 73ο λεπτό, ο Βαΐτσης βγήκε σε τετ α τετ, προσπάθησε να κρεμάσει τον Πατσιούρα, που το νίκησε όμως, κρατώντας το σκορ ασφαλείας για την ομάδα του. Στο 79ο λεπτό, ο Κυριάκης είχε ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ, για την Αναγέννηση στο 86ο λεπτό, ο Θεοδωράκης, όταν μετά από σέντρα του Παπανίκου, πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, για το 4-1, που δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Πατσιούρας, Κίτσιος, Πάνου, Τζουμάκας, Παππάς (46' Πάνος), Πλαστουργός (46' Κυριάκης), Μουσιωτίτσας (63' Παπανίκου), Αρτέμης (71' Θεοδωράκης), Παπαδόπουλος, Σακκάς (63' Μπεκατώρος), Γιαννούλης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Καρράς) : Καρβούνης (63' Τσουμπασίδης), Μπασιάκος, Μπότσαρης (46' Στέργιος), Θάνος, Νταλάκας (74' Νάσκαρης), Γεωργάρας Θ., Μούστο, Γεωργάρας Λ., Γεωργάρας Κ. (62' Σούκου), Κολιός, Βαΐτσης