Πραγματοποιήθηκε για έκτη χρονιά ο «Δρόμος του Ταχυδρόμου»

Ο «Δρόμος του Ταχυδρόμου», έγινε φέτος για έκτη χρονιά, υπό την αιγίδα του Δήμου Κεντρικών Τζουμέρκων, την περασμένη Κυριακή (17/3).

Ένας απαιτητικός μαραθώνιος αγώνας δρόμου 44,5 χιλιομέτρων, με την ονομασία «Δρόμος του Ταχυδρόμου» διεξήχθη την περασμένη Κυριακή (17/3) στα Τζουμέρκα. Παράλληλα έγιναν και ο ημιμαραθώνιος αγώνας 25,5 χιλιομέτρων, καθώς επίσης και ο μικρός αγώνας (fun race) 8,5 χιλιομέτρων, με κοινή εκκίνηση και τερματισμό το Κέντρο Άθλησης και Αναψυχής στο χωριό Άγναντα Άρτας.

Οι τρεις πρώτοι νικητές και νικήτριες στην μαραθώνια διαδρομή των 44,5 χιλιομέτρων ήταν:
Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Περικλής Ασπρούδης με χρόνο 3:54:19, στην δεύτερη θέση ο Κώστας Μπαρμπούτης με χρόνο 3:54:59 και τρίτος τερμάτισε ο Νίκος Νικολάου με χρόνο 4:07:14.
Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Kayoko Tabata με χρόνο 4:32:02, στη συνέχεια μαζί οι αθλήτριες Θεοδώρα Αναστασιάδη και Λαμπρινή Ντούση με χρόνο 4:47:02 και ακολούθησε η Ασημίνα Ιγγλέζου με χρόνο 5:17:13.

Στην απόσταση των 25,5 χιλιομέτρων νικητές και νικήτριες:
Πρώτος τερμάτισε ο Δημήτρης Δρούγκας με χρόνο 1:47:18, στην δεύτερη θέση ο Κοσμάς Κωνσταντινίδης με χρόνο 1:51:42 και τρίτος τερμάτισε ο Ηλίας Νάτσιας με χρόνο 1:52:57.
Στις γυναίκες πρώτη πέρασε την γραμμή του τερματισμού η Αριστέα Κορδά με χρόνο 2:22:39, ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Γεωργία Σιώζου με χρόνο 2:25:25 και τρίτη τερμάτισε η Αρετή Αγγέλη με χρόνο 2:31:51.

Στην απόσταση των 8,5 χιλιομέτρων για τις τρεις πρώτες θέσεις ανδρών και γυναικών βραβεύτηκαν οι εξής:
Πρώτος νικητής ο Γιάννης Σταλίκας με χρόνο 00:35:32, δεύτερος τερμάτισε ο Ηλίας Λαμπρούσης με χρόνο 00:35:55 και τρίτος τερμάτισε ο Θεόδωρος Αρλέτος με χρόνο 00:37:33.
Στις γυναίκες η κατάταξη έχει ως εξής: Παρασκευή Κοτζαμουράτογλου με χρόνο 00:47:26 στην πρώτη θέση, δεύτερη θέση για την Γεωργία Χαραλαμπίδου με χρόνο 00:51:12 και στην τρίτη θέση η Ελπίδα Γιώτη με χρόνο 00:53:50.

Tις απονομές για τις βραβεύσεις των αθλητών έκαναν ο Αντιπεριφερειάρχης της Περιφερειακής Ενότητας Άρτας κ.Ψαθάς Βασίλειος, ο περιφερειακός σύμβουλος κ. Βαρέλης Δημήτριος, ο Δήμαρχος Κεντρικών Τζουμέρκων κ. Γαρνέλης Μαρίνος, οι Αντιδήμαρχοι Κεντρικών Τζουμέρκων κύριοι Αλυμάρας Κωνσταντίνος και Καρύδης Βασίλειος.