«Ποδαρικό» για τη Δόξα στο 2024 με έξι γκολ στις Σελλάδες

Η Δόξα μπήκε με το δεξί στο 2024, επικρατώντας με το εμφατικό 6-0 στις Σελλάδες επί της τοπικής ομάδας για την 12η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Απόλυτη κυρίαρχος της σημερινής αναμέτρησης στις Σελλάδες ήταν η Δόξα, ούσα σοβαρή από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη με 0-6 και διατηρήθηκε στο +6 από τον ΠΑΣ Ανέζα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Σιλιόγκα με σουτ από το ύψος της περιοχής να κάνει το 0-1. Στο 31ο λεπτό, ο Τσιάτσος με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 0-2, για να σφραγίσει το τρίποντο της νίκης η Δόξα στο 36ο λεπτό, με τον Παπαλάμπρη με διαγώνιο σουτ να σημειώνει το 0-3.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με τη Δόξα να πετυχαίνει ακόμα τρία τέρματα. Στο 55ο λεπτό, ο Μ. Νούτσος μετά από προσποίηση πλάσαρε εύστοχα τον Χούσο για το 0-4, για να διαμορφώσει το τελικό 0-6 ο Σιλίογκας με ισάριθμα σουτ μέσα από την περιοχή στο 64ο και στο 74ο λεπτό, με τον πρώτο σκόρερ της Δόξας αλλά και του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής, να ολοκληρώνει την αναμέτρηση αλλά και να υποδέχεται το 2024 με χατ-τρικ. Οι νεαροί γηπεδούχοι εκτός από δύο καλά σουτ, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την αντίπαλη άμυνα, έχοντας όπως ήταν φυσικό παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση κόντρα στην πρωτοπόρο.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Μέκιος Σπύρος - Πολύζος Αλκίνοος

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Χούσος, Χρήστου, Κεφαλάς, Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Ντούλας, Ζιώγος, Σιαφάκας, Λιάπης, Ευαγγελής, Μπουζάνης

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νικολαΐδης, Νούτσος Α., Κωστής, Παπαγιάννης, Πέτσας, Τσιάτσος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μακρής, Νούτσος Μ., Σιλιόγκας