Πλησιάζει στα μπαράζ η Δόξα

Δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του ΑΟΚ Τζουμέρκων στο Παλαιοκάτουνο η Δόξα, με σκορ 0-4.

Ένα βήμα πιο κοντά στα μπαράζ ανόδου βρέθηκε η Δόξα Άρτας, μετά την επικράτησή της επί του ΑΟΚ Τζουμέρκων με 0-4. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και κυκλοφόρησαν την μπάλα, ψάχνοντας τους διαδρόμους για να δημιουργήσουν φάσεις. Στην πρώτη τους καλή φάση μάλιστα, άνοιξαν το σκορ, όταν από ωραία σέντρα του Μπασιούκα, ο Τσούμαλης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, και με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως στο 34ο λεπτό, η Δόξα ξεδιπλώθηκε ωραία στην κόντρα, με το Σπύρου να ανοίγει στον Μπασιούκα, και τον τελευταίο με όμορφη ντρίμπλα να κερδίζει το πέναλτι από τον αντίπαλό του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπύρου, και νίκησε τον Παππά για το 0-2. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για τρίτο γκολ ανεβάζοντας την πίεση τους, όμως σε δύο περιπτώσεις, ο Σπύρου, αστόχησε.

Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ Τζουμέρκων έκλεισε για ένα δεκάλεπτο στα καρέ της τη Δόξα, έχοντας δύο καλά φάουλ του Θεοδωρή που εξουδετέρωσε δύσκολα ο Μαλαμής, καθώς και μια κεφαλιά του Κατσάνου, στην οποία είπε και πάλι "όχι"ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Τελικά, στο 55ο λεπτό, και στην πρώτη της φάση στο β' μέρος, η Δόξα βρήκε τρίτο γκολ, όταν μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, αυτή έφτασε στον Μπασιούκα που σέντραρε, και ο Σπύρου με ωραία κεφαλιά, έγραψε το 0-3. Ο Μπασιούκας έγινε στο 61ο λεπτό από δημιουργός εκτελεστής, όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή των Τζουμέρκων, και μετά από απανωτές προσποιήσεις του επιθετικού της Δόξας, ο ίδιος σούταρε από δύσκολη θέση, και πέτυχε ένα δύσκολο γκολ, για το τελικό 0-4. Μετά το γκολ αυτό, ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν την καλή τους κυκλοφορία και να βγάζουν φάσεις, τόσο με τον Παπαγιάννη, όσο και με τους Τάτση και Πολύζο, χωρίς όμως να μπορούν να πετύχουν άλλο γκολ, με το 0-4 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα. Με την ήττα αυτή, τα Τζουμέρκα μπήκαν σε μπελάδες, καθώς βρίσκονται πλέον στην επικίνδυνη ζώνη των play-out.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Γεωργούλας Βαλάντης

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Γεωργίου) : Παππάς, Κουτρομάνης Ηλ., Τσιμπλοκούκος, Κουτρούμπας (68' Μαλέσκος), Καραμπούλας, Στύλιος, Κουτρομάνης Κ., Κατσάνος, Σαλτογιάννης, Αποστόλου (79' Κατσάνος Κ.), Θεοδωρής (73' Σπανός)

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Βελαέτης, Παπαγιάννης, Αράπης, Στέργιος, Μπιλιάλης (60' Πολύζος), Τσούμαλης, Βασιλάκης (65' Παπαχρήστος), Σπύρου, Μπασιούκας (70' Καλόγηρος), Τάτσης