Στραβοπάτησε ο Σκουφάς στο Γλυκόριζο, 0-0 με τον Απόλλωνα

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε το απόγευμα στο Γλυκόριζο ο Σκουφάς Κομποτίου, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς σκορ (0-0) με τον τοπικό Απόλλωνα, στο παιχνίδι των δύο ομάδων, για την 26η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα στο πρώτο ημίχρονο είχαν μία ανούσια κατοχή, ωστόσο θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα στο 38ο λεπτό, όταν ο Χρηστογιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος ο Σκουφάς ανέβασε στροφές, έγινε πιο απειλητικός και πίεζε στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους. Ωστόσο ο Απόλλων ήταν πολύ καλά στημένος αμυντικά και σε συνδυασμό με την εμπειρία του Λευτέρη Τρούλη στα μετόπισθεν, οι παίκτες του Γιάννη Κοσμά κατάφερναν να αποσοβήσουν κάθε κίνδυνο. Στο 92' ο Ευαγγελινός είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο. Τελικά, το παιχνίδι τελείωσε με τους παίκτες του Σκουφά να μην καταφέρνουν να παραβιάσουν την εστία των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να αρκεστούν στον βαθμό της ισοπαλίας.

Πλέον, τις τελευταίες αγωνιστικές το πρωτάθλημα αποκτά ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην κορυφή, μιας και η διαφορά του Σκουφά με τη Φλωριάδα είναι στη μία νίκη. Από την άλλη πλευρά ο Απόλλων με τις εμφανίσεις του τον τελευταίο καιρό, δείχνει ότι στα play-out θα μπορέσει να αποφύγει και τη θέση που οδηγεί στον υποβιβασμό σε περίπτωση που δεν καταφέρει να παραμείνει στη Γ' Εθνική η Αμβρακία Κωστακιών.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Γκόκα Κατερίνα

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπίζας, Τσιγαρίδας Λ., Δάσκαλος (52' Τζίμας), Μανιφάβας, Γκότσε, Τρούλης, Ευαγγελινός, Μπαλαδήμας, Δήμος, Δήμητσας, Γρηγορίου (88' Τσιάπαλης Δ.)

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Χρηστογιάννης, Κακάβας, Σχισμένος, Καλπακούλας, Τσίρος (89' Θεοδωρής), Μαγκάκης, Χούσος, Κυριάκης, Δάρδας Αν., Τσαρακλημάνης (46' Κατσιούλης)