Πλησίασε στην κορυφή η Ανέζα

Πλησίασε τη Νίκη Καλαμιάς στους 6 πόντους η Ανέζα, μετά τη σημαντική της νίκη επί του Δία, στους Κωστακιούς, με 0-3.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Ανέζα, επί του Δία, ο οποίος έχασε τη θέση που οδηγεί στα play-off ανόδου. Η ομάδα της Ανέζας ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ, στο 16ο λεπτό, με ένα πολύ ωραίο γκολ, όταν ο Παπανδρέου, έπιασε ένα εξαιρετικό πλασαριστό σουτ, και έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Τσαούση, για το 0-1. Ο Δίας επιχείρησε να απαντήσει άμεσα, όμως το ωραίο μακρινό σουτ του Ντάλλα σταμάτησε στο δοκάρι του Γεωργάκη. Στο επόμενο λεπτό μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν σε χέρι του Στέργιου, ο διαιτητής Κωστούλας έδειξε την άσπρη βούλα, και ο Τσαμπάς δε λάθεψε, πετυχαίνοντας το 0-2. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Κούσης είχε μια καλή στιγμή, όμως κοντραρίστηκε την τελευταία στιγμή, και έχασε την ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πολύ νωρίς, "κόβοντας τα πόδια" των παιχτών του Δία, και τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Συγκεκριμένα, στο 48ο λεπτό, ο Ζώης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 0-3. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με το Γεώργο για το Δία, να έχει δεύτερο δοκάρι για την ομάδα του με νέο μακρινό σουτ, και την Ανέζα να έχει δύο φάσεις στα τελευταία λεπτά με το Μενέλαο Σιώζο, να μην μπορεί σε ισάριθμες περιπτώσεις να σκοράρει.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Σιατής Κων/νος - Λάμπρου Χάρης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Τσαούσης, Τόλης, Παππάς, Βασιλάκης (67' Θεμελης), Σμύρης, Στέργιος, Αράπης, Hyso (69' Λύκκας), Κούσης, Μπάφας (46' Γεώργος), Ντάλλας

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας) : Γεωργάκης Κωτσαρίνης, Μητσαράς, Ντούλας, Ντιβέρης, Μπαλάγκας, Παπανδρέου (77' Σιώζος), Στεργίου (83' Μπέτσας), Τσαμπάς, Ζώης, Παπαγεωργίου (85' Στεργίου Ηλ.)