Μεγάλο "διπλό" για την Προοδευτική επί της Δόξας

Μεγάλη νίκη πήρε η Προοδευτική στην έδρα της Δόξας, επικρατώντας με 1-4.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Προοδευτική κόντρα στη Δόξα, φιλοδωρώντας τη μάλιστα, όπως και στον πρώτο γύρο με τέσσερα γκολ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Σπύρος Τσαρακλημάνης, που σημείωσε χατ-τρικ. Στο πρώτο τέταρτο, ο φορ της Γραμμενίτσας είχε σημειώσει ήδη δύο γκολ, ένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και ένα με δεύτερη προσπάθεια, έπειτα από χαμένο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Για τους γηπεδούχους μείωσε προσωρινά, ο Βασιλάκης, με προσωπική ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής. Η Δόξα πάλεψε μέχρι την ανάπαυλα να ισοφαρίσει χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τσαρακλημάνης ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 48ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρίζου και κεφαλιά, γράφοντας το 1-3. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγούνταν στο σκορ, έψαχναν το γκολ, έχοντας καλές φάσεις σε δύο περιπτώσεις με τον Κολιό και σε μία με το Ρίζο, με το Γαλάνη ωστόσο να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι. Η Δόξα με τη σειρά της είχε ένα καλό σουτ του Τσούμαλη στο 70ο λεπτό, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά, όταν ο Κουτσούμπας με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 1-4, με την Προοδευτική να φτάνει στους 29 βαθμούς ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Κυριακού Χρήστος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελαέτης, Τάτσης Χ. (35' Τάγκας), Θεοδωρής, Στέργιος (64' Ρέντζιος), Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης Δ., Πατσαβούρας, Βασιλάκης, Σιλιόγκας

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος, Τζιότζιος, Κακιώνης, Βαλίλης, Ντάκουλας, Νάτσιος, Κουτσιμπέλας, Κάτσινος (31' Κολιός - 69' Κουτσούμπας), Τσαρακλημάνης, Ρίζος (90' Σιαφάκας), Δημητρίου (90' Σκορίλας)