Πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα ο Καραϊσκάκης

Ο Καραϊσκάκης άργησε να μπει στο πνεύμα του ματς, με τον Εργοτέλη και αν και λίγο έλειψε να πετύχει την ολική ανατροπή, ηττήθηκε με 4-2.

Χρειάστηκε σχεδόν μισή ώρα για να μπει στο πνεύμα του ματς με τον Εργοτέλη ο Καραϊσκάκης, και όταν το έκανε, βρισκόταν ήδη με τρία γκολ πίσω στο σκορ. Όταν τελικά το έκανε, έφτασε και μια ανάσα από την ανατροπή στις καθυστερήσεις, με τους Κρητικούς, όμως να κρατάνε τα νίκη, τελειώνοντας το ματς στην τελευταία φάση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο γήπεδο και αφού προειδοποίησαν στο 4ο και στο 6ο λεπτο με τους Κουάτενγκ και Τσέλιο, έφτασαν στο γκολ στο 12ο λεπτό, με τον Έφορντ να κάνει την προσπάθεια από αριστερά, να σπάει στον Μπουτσάκη που πλάσαρε μέσα από την περιοχή το Μέλκα για το 1-0. Ο Εργοτέλης ευτύχησε να σκοράρει δύο ακόμη πολύ ωραία γκολ πριν το ημίωρο, με σουτ από μακρινή απόσταση, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Αρχικά, στο 20ο λεπτό, ο Προβιδάκης με μακρινή εκτέλεση φάουλ νίκησε το Μέλκα γράφοντας το 2-0, για να ολοκληρώσει  το εξαιρετικό ξεκίνημα της ομάδας του ο Κουάτενγκ στο 23', με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, για το 3-0. Ο Καραϊσκάκης είχε την τύχη στην πρώτη του αξιόλογη φάση να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς, με το Χατζηστραβό να σκοράρει με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερο σερί ματς, και μειώνοντας σε 3-1. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Κούστα πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, οι Κρητικοί μπήκαν εξίσου δυνατά με το πρώτο μέρος, στοχεύοντας να τελειώσουν το ματς, και στο δίλεπτο 47'-48' είχαν ισάριθμες φάσεις με τους Ροβίθη και Τσέλιο που βρήκαν το Μέλκα σε ετοιμότητα. Στο 55ο λεπτό, ο Ροβίθης που έψαξε το γκολ βρέθηκε σε θέση για σουτ, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 4-1, όμως έπειτα από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, από προφανή θέση για γκολ δε βρήκε εστία. Ο Καραϊσκάκης έκανε αισθητή την παρουσία του μετά από ώρα, στο 66ο λεπτό, με τον Κυβελίδη να παίρνει την κεφαλιά, από σέντρα του Τσούτση, όμως τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει σταθερά. Στο 75ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης βρήκε το γκολ που θα τον φέρει μια ανάσα από την ανατροπή, με τον Ψιάνο να πιάνει δυνατό σουτ, και να νικά τον Κατσιμήτρο για το 3-2, βάζοντας φωτιά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα στα τελευταία λεπτά, κάνοντας αβίαστα λάθη, και ο Καραϊσκάκης, που νωρίτερα είχε ένα φάουλ του Τερεζίου που έφευγε άουτ, έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το Χατζηστραβό να σουτάρει από κοντά, όμως το σουτ του να κοντράρει σε σώματα και να φεύγει κόρνερ. Ο Καραϊσκάκης που ανέβηκε όλος στο μισό του Εργοτέλη έδωσε μοιραία χώρο στην κόντρα, και αν και ο Μπουρσέλης νικήθηκε εντυπωσιακά σε μία από αυτές από το Μέλκα, δε συνέβη και το ίδιο με τον Έφορντ που έφυγε μόνος και ανενόχλητος πλάσαρε για το τελικό 4-2 στην τελευταία φάση του ματς, με τον Καραϊσκάκη να φεύγει ηττημένος από την Κρήτη, πληρώνοντας το πολύ κακό του ξεκίνημα στο ματς.

Γκολ : Μπουτσάκης 12', Προβιδάκης 20', Κουάτενγκ 23', Έφορντ 94' / Χατζηστραβός 31', Ψιάνος 75'

Διαιτητής : Κολυτάς Σπύρος (Λασιθίου)  Βοηθοί : Χρηστάκος Παναγιώτης (Πειραιά) - Παγουρτζής Δημήτρης (Πειραιά)  4ος : Ντάουλας Φωτης (Δυτ. Αττικής)  Παρατηρητής : Μαράνος Σοφιανός (Αθηνών)

Εργοτέλης (Ταουσιάνης) : Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Προβιδάκης, Μπούσης, Πέιος, Τσέλιος (70' Μπουρσέλης), Μπρους, Μπουτσάκης (65' Γροντής), Έφορντ, Ροβίθης (78' Μπαράτα), Κουάτενγκ

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Βλάχος, Καπίας, Μέτσε, Γυφτοκώστας (46' Τσούτσης), Ψιάνος, Κούστα (70' Τερεζίου), Χατζηστραβός, Αλμπάνης (33' λ.τρ. Κυβελίδης)