"Διπλό" τετράδας στις καθυστερήσεις για τον Απόλλωνα

Σπουδαίο "διπλό" πήρε στη Γραμμενίτσα ο Απόλλωνας, επικρατώντας στο τέλος της Προοδευτικής με 1-2.

Την ψυχρολουσία γνώρισε η Προοδευτική στην έδρας της, αφού δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις, με τον Απόλλωνα Γλυκορίζου να παίρνει σπουδαίο τρίποντο που τον ανέβασε στην τέταρτη θέση. Όσο για το παιχνίδι, είχαμε ένα μέτριο ποιοτικά ματς με σχετικά λίγες φάσεις, που κρίθηκε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή στιγμή να ανοίξουν το σκορ στο 25ο λεπτό, όταν σουτ του Μπιθυκούκη έδιωξε σε κόρνερ ο Λάζαρος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή λίγο αργότερα, όταν μέσα στην περιοχή ο Χαϊντάρι γύρισε στο Γιάννενα, ο οποίος όμως για λίγο δε πρόλαβε να πλασάρει εξ επαφής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 68ο λεπτό, όταν έπειτα από γύρισμα από τα πλάγια και αδράνεια της άμυνας του Γλυκορίζου, με κεφαλιά από κοντά, στο δεύτερο δοκάρι ο Τσιγαρίδας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 75ο λεπτό, ο Κορέλης ανατράπηκε από το Νάτσιο, κερδίζοντας πέναλτι και ο Γιάννενας δε λάθεψε κάνοντας το 1-1, εκτελώντας την έσχατη των ποινών. Αξίζει να σημειωθεί ότι αποβλήθηκε ο προπονητής των γηπεδούχων, καθώς υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη φάση του πέναλτι που δόθηκε στους φιλοξενούμενους. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες τελικά θα μοιράζονταν τους βαθμούς, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, και έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα των γηπεδούχων και λάθος απομάκρυνση, η μπάλα στρώθηκε στον Τριαντάφυλλο, που πλάσαρε από πλάγια σε κενή εστία, γράφοντας το 1-2 και ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τον Απόλλωνα.

Διαιτητής : Παπαδημητρίου Δονάτος  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Σιαπέρας Ι.) : Νάκος, Φώτης, Σκορίλας, Βαλίλης, Νάτσιος, Δάρδας, Μπασιάκος, Κάτσινος, Μπιθυκούκης, Τσιγαρίδας (78' Παππάς Θ.), Παππάς Φ. (46' Αθανασιάδης)

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Κολιός (46' Γρηγορίου), Γιώτης, Γεωργάκης, Χαϊντάρι (46' Δήμος), Γιάννενας, Δήμητσας (85' Παππάς), Γρύλλης (64' Κορέλης)