Πήρε τη νίκη-πρόκριση μέσα στον Άγιο Σπυρίδωνα η Αναγέννηση (pics)

Με 0-3 επικράτησε του Παναγροτικού η Αναγέννηση, και προκρίθηκε στους "4" του θεσμού του Κυπέλλου.

Όντας αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, σε αντίθεση με τον Παναγροτικό, που δεν κατάφερε να κάνει γκολ κάποια από τις ευκαιρίες του, η Αναγέννηση επικράτησε με 0-3, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΑ "Ηλίας Στύλιος". Στο 14ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης βρήκε με φάουλ τον Αλ. Παπακίτσο που αστόχησε με κεφαλιά, ενώ λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Αλ. Παπακίτσο να βγαίνει σε θέση για γκολ, όμως να πλασάρει τον εξελθόντα Ζιώβα, πάνω από τα δοκάρια. Στο 19ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απάντησαν, με το Μένα να βρίσκει τον Κοντοδήμα, που σούταρε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 22ο λεπτό, και πάλι ο Μένα έφυγε στην αντεπίθεση, όμως δεν έσπασε την μπάλα σε δύο συμπαίκτες του και κλείστηκε, για να απαντήσει η Αναγέννηση, ένα λεπτό μετά, με τον Μπιθυκούκη πιεσμένος να σουτάρει άουτ. Στο 29ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης ανέλαβε να εκτελέσει φάουλ έξω από την περιοχή, και με πολύ ωραίο χτύπημα, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 0-1. Στο 32ο λεπτό, από φάουλ του Τσάτσου, ο Στέργιος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, για να βρει και δεύτερο γκολ δύο λεπτά μετά η Αναγέννηση, όταν ο Παππάς με ωραία ενέργεια και εξαιρετικό σουτ με το κακό του πόδι, το δεξί, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα, για το 0-2. Ο Άγιος παρά το γκολ αυτό, συνέχισε να παλεύει το ματς, και στο 39ο λεπτό, μετά από φάουλ του Τσάτσου, ο Νικολαΐδης έδιωξε δύσκολα κεφαλιά προς τα πίσω του Κακιώνη, με το Στέργιο στη συνέχεια να σουτάρει άουτ.

Στην επανάληψη, o Παναγροτικός συνέχισε να ψάχνει το γκολ, και στο 57ο λεπτό είχε νέα σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Τζαφέρης πλάσαρε από κοντά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 63ο λεπτό, ο Αλ. Παπακίτσος είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όμως σούταρε από το πέναλτι πάνω από τα δοκάρια, ενώ ο Παναγροτικός είχε νέα καλή στιγμή, στο 69', όταν ο Βαΐτσης έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο 78ο λεπτό, ο Γεωργάρας σούταρε στη γωνία, με το Νικολαΐδη να διώχνει δύσκολα, για να τελειώσει το ματς ένα λεπτό μετά, όταν ο Σιδηρόπουλος κέρδισε πέναλτι, και ο Χρηστογιάννης με το δεύτερό του τέρμα, στο παιχνίδι, διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Οι γηπεδούχοι που άξιζαν σίγουρα το γκολ, δεν κατάφεραν να σκοράρουν ούτε στο 87ο λεπτό, όταν το πολύ καλό φάουλ του Λ. Γεωργάρα έδιωξε και πάλι ο Νικολαΐδης, με την Αναγέννηση να στρέφεται στο Πρωτάθλημα, όπως και οι γηπεδούχοι, που παρουσιάζουν μια ανταγωνιστικότατη νεανική ομάδα και στοχεύουν να κλείσουν μια πολύ καλή χρονιά με το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Δημητρόπουλος Γιάννης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Καρράς) : Ζιώβας, Στέργιος, Παππάς Μ. (79' Παππάς Π.), Γεωργάρας Θ., Παπασπύρου (57' Μπάλλιας), Σιαμέτης, Κοντοδήμας, Τζαφέρης, Μένα, Τσάτσος (53' Γεωργάρας Λ.), Βαΐτσης

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης) : Νικολαΐδης, Παπακίτσος Δ., Καζέλης, Κακιώνης, Τσιλιγιάννης, Χρηστογιάννης, Μουσιωτίτσας (84' Τζούνης), Αρτέμης, Μπιθυκούκης (60' Δήμος), Παππάς, Παπακίτσος Αλ. (72' Σιδηρόπουλος)