Πήρε το ντέρμπυ και ανέβηκε δεύτερη η Ανέζα

Embed video:

Χάρη σε ένα τέρμα του Τσαμπά στο 79' με πέναλτι, η Ανέζα επικράτησε της Κυράτσας με 1-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Στο ντέρμπυ της αγωνιστικής για τη Β' κατηγορία, αναμετρήθηκαν η Ανέζα με την Κυράτσα, σε ένα ματς, που ο νικητής θα βρισκόταν και στη δεύτερη θέση. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τη δεύτερη θέση από την αντίπαλό τους, χάρη σε ένα γκολ του Πάνου Τσαμπά στο 79'. Στο 1ο μέρος, το παιχνίδι διακρίθηκε για τη δύναμή του, σε αθλητικά ωστόσο πλαίσια, με τους παίχτες να μην ξεφεύγουν και να φεύγουν από το γήπεδο αγκαλιασμένοι, σε μια όμορφη εικόνα, σπάνια στα ντέρμπι του τοπικού ποδοσφαίρου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, και στο 2ο λεπτό, από δυνατό πλάγιο του Σφήκα, ο Βάσιος πήρε την κεφαλιά όμως ο Μπαλάγκας έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή. Στο 10' νέα φάση για την Κυράτσα, με το Θάνο να σεντράρει, το Φελέκη να πιάνει την κεφαλιά και τον Τσαμπά να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, όμως η Ανέζα έφτανε στα καρέ των αντιπάλων με μεγαλύτερη ευκολία. Στο 15' σουτ του Παπανδρέου έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο ημίωρο, ο Παπαγεωργίου με φάουλ ανάγκασε τον Παππά σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μπαλάγκας έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα δημιούργησε περισσότερες φάσεις, αρχής γενομένης από το 60ο λεπτό, όταν ο Μητσαράς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα λίγο άουτ. ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μπαλάγκα στο 65ο λεπτό, ενώ στο 75ο λεπτό, ο Τσαμπάς μετά από ωραία ενέργεια του Ζώη δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Παππά. Ένα λεπτό μετά και πάλι ο Τσαμπάς είχε καλή ευκαιρία σουτάροντας άουτ, όμως τελικά κατάφερε να σκοράρει, όταν σε χέρι αμυντικού στο 79' δόθηκε πέναλτι, και από την άσπρη βούλα, νίκησε τον Παππά, για το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς μετά το γκολ, δε δημιουργήθηκαν φάσεις.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Τράμπας Θωμάς

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας) : Τσαμπάς Ν., Κοτσαρίνης, Μητσαράς, Ντούλας, Ντιβέρης, Μπαλάγκας, Παπαγεωργίου (74' Σιώζος), Στεργίου, Τσαμπάς Π., Ζώης, Παπανδρέου (63' Γεωργίου - 90' Λιόλιος)

ΑΟ Αγίου Δημητρίου (Νίκου) : Παππάς, Κάλλιας, Οικονόμου, Μπουζάνης (84' Παλιούρας), Ντάκουλας, Βάσιος (65' Μακρής), Φελέκης, Σφήκας (33' λ.τρ. Κάτσινος), Καυκιάς, Θάνος, Βαζούρας