Πήρε το ντέρμπι με τη Δόξα ο Απόλλων

Σε ένα αμφίρροπο ματς, ο Απόλλωνας επικράτησε της Δόξας με πέναλτι στο τελευταίο τέταρτο, με σκορ 2-1.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στους γηπεδούχους, με το Γιώτη στο 14ο λεπτό, να πλασάρει στην κίνηση, μετά από διώξιμο της άμυνας, το Νίκου να βρίσκει λίγο την μπάλα, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, καλό σουτ του Χαϊντάρι, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 19', όταν ο Γιάννενας έδωσε ωραία κάθετα στο Γρηγορίου, που με τη σειρά του έσπασε στο Δήμητσα που πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0. Στο 31ο λεπτό, η Δόξα άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Θανάσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έσπασε στο Σιλιόγκα, ο οποίος όμως έχασε την ισορροπία του στην προσπάθεια να πλασάρει, και η φάση τελείωσε με επιθετικό φάουλ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία. Ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, η Δόξα που είχε πάρει μέτρα, έφερε το ματς στα ίσα, από λάθος της άμυνας του Απόλλωνα, ο Βασιλάκης μοίρασε στο Σιλιόγκα, που από κοντά αυτή τη φορά δε λάθεψε, γράφοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα μπήκε επιθετικά, και πλησίασε στο γκολ, όμως ο Σιλιόγκας από πλεονεκτική θέση νικήθηκε από το Λάζαρο. Ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες, όταν ο Γιάννενας στο 65', γύρισε από το ύψος της περιοχής και σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το γκολ που έκρινε το ματς, ήρθε στο 77ο λεπτό, όταν ο Δήμητσας ανατράπηκε στην περιοχή, και κέρδισε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τρούλλης, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Στον υπολειπόμενο χρόνο η Δόξα έφτασε κοντά στην ισοφάριση εκ νέου, σε δύο περιπτώσεις, με την μπάλα όμως να κοντράρει στα σώματα, με το 2-1 να παραμένει.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Στούπας Παύλος - Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Χαϊντάρι, Κατσιγιάννης, Κόνιαρης (60' Τρούλλης), Γιώτης, Γεωργάκης (60' Δήμος), Δήμητσας, Γιάννενας (88' Καλόγηρος), Παππάς, Γρηγορίου (60' Γρύλλης)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου, Βελάετης, Πατσαβούρας, Χαϊντάρι, Στέργιος, Κάλλιας (88' Κουτρούμπας), Οικονόμου (69' Τυρολόγος), Τάτσης, Θανάσης (68' Τάγκας), Βασιλάκης, Σιλιόγκας