Πήρε το ντέρμπι με το Πέτα και έβαλε φωτιά στη Β' ΕΠΣΑ η Πρόοδος! (pics)

Σε ένα ματς που άνετα θα μπορούσε να ανήκει στην Α' κατηγορία της ΕΠΣΑ, η Πρόοδος με χατ-τρικ του Σιδηρόπουλου από πέναλτι, επικράτησε των Φιλελλήνων, με 3-2.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, ανάλογο της ποιότητας των δύο ομάδων, η Πρόοδος Ρωγών επικράτησε με ανατροπή των Φιλελλήνων, με 3-2 και τους γκρέμισε για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται πλέον το ανεβασμένο Κλειδί. Η πρώτη φάση στο ματς, ήρθε στο 12ο λεπτό, και ανήκε στην Πρόοδο, όταν ο Ν. Κολιός έπιασε εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το "παραθυράκι" του Σπυράκου. Στο 23ο λεπτό, το Πέτα ξεδιπλώθηκε ωραία, με το Μήτσο να βρίσκει σε θέση τετ α τετ τον Α. Κώτση, ο οποίος πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, με τους Φιλέλληνες να φτάνουν στο γκολ, στο 32ο λεπτό, όταν μετά από στημένη μπάλα για την Πρόοδο και διώξιμο του Σπυράκου, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, ο Μήτσος έβαλε στην πλάτη το Λέντζο και απέναντι από το Λάκκα, πλάσαρε σωστά, γράφοντας το 0-1. Οι φάσεις ήταν λιγοστές σε ένα αμφίρροπο ματς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση, στο 45ο λεπτό, όταν ο Σιδηρόπουλος ανατράπηκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος και δε λάθεψε, γράφοντας το 1-1, σε ένα κομβικό σημείο για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν κυρίως σε παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες, και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 67ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Σ. Σταμάτη η κεφαλιά του Γρούμπα έφυγε λίγο άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, η κεφαλιά του Αθανασιάδη που πέρασε νωρίτερα ως αλλαγή, είχε με τη σειρά το κεφαλιά που σταμάτησε σε σώματα, προ του τέρματος, με τους Φιλέλληνες να είναι πιο πιεστικοί ψάχνοντας ένα γκολ. Το γκολ αυτό το βρήκε στο 74ο λεπτό, όταν ο Μήτσος βρέθηκε σε θέση να εκτελέσει στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα έσπασε σε σώματα και ξεγέλασε τελείως το Λάκκα, καταλήγοντας στα δίχτυα, για το 1-2. Η αντίδραση της Προόδου ήταν άμεση, αφού στο 77ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι, για χέρι αμυντικού στην περιοχή, με το Σιδηρόπουλο να αναλαμβάνει και πάλι την εκτέλεση και να ευστοχεί ξανά, γράφοντας το 2-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή, στο 83ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Ν. Κολιού, ο Σπυράκος δε συγκράτησε την μπάλα και ο Σιδηρόπουλος την τσίμπησε κερδίζοντας ακόμα ένα πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος ξανά σε γκολ, γράφοντας το 3-2, με ένα σπάνιο χατ-τρικ από πέναλτι. Στο 89ο λεπτό, η Νέα Κερασούντα έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ν. Κολιού, ωστόσο ακόμα και έτσι κράτησε σθεναρά στην άμυνά της, και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Πολύζος Κώστας

Πρόοδος Ρωγών (Παλιάτσος) : Λάκκας, Λέντζος, Ντούπης, Χαριτόπουλος (73' Κολιός Αν.), Παλιάτσος, Νικοπολίδης, Ρέντζιος (46' Θεοδώρου), Γόγολος, Σιδηρόπουλος, Κοτρότσιος (85' Τσεβρενίδης), Κολιός Ν.

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Σπυράκος, Κάτσινος (85' Ντιβέρης), Γούλας (60' Αθανασιάδης), Σταμάτης Γ., Γρούμπας, Θεοδωρής, Κολοβός, Καλύβας, Μήτσος, Σταμάτης Σ., Κώτσης Α.