Νίκησε και πάτησε κορυφή το Κλειδί!

Εκμεταλλευόμενο τη νίκη της Προόδου στο παιχνίδι με το Πέτα, ο ΑΟ Κλειδίου επικράτησε με 4-0 του Δία και ανέβηκε στην κορυφή της Β' ΕΠΣΑ.

Έχοντας το Στέφανο Δήμο σε πολύ καλή μέρα, με τον έμπειρο επιθετικό να σημειώνει χατ-τρικ, και το μόνιμο σκόρερ της ομάδας Άρη Δράκο να σκοράρει ακόμα ένα γκολ, το Κλειδί επικράτησε με ένα εκρηκτικό πρώτο τέταρτο στην επανάληψη, με 4-0, και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενο τη νίκη της Προόδου Ρωγών στο ματς με τους Φιλέλληνες. Ο Δίας από τη μεριά του ήταν ανταγωνιστικός μέχρι να δεχτεί το πρώτο γκολ, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια με ανεβασμένη ψυχολογία να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να φτάνουν στη νίκη. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Δήμητσας έκλεψε και βρήκε το Φελέκη, που από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ στο 16ο λεπτό, μετά από πάσα του Γράδου, ο Δράκος σε τετ α τετ νικήθηκε από τον έμπειρο Βασιλάκη. Στο 24ο λεπτό, ο Δίας είχε την ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Βάντζος βρέθηκε φάτσα με τον Γκουμπερνατ, όμως ο νεαρός Ρουμάνος απόκρουσε. Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κουτρομάνης έκανε τη σέντρα στην περιοχή, και ο Δήμος με καταπληκτικό γυριστό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, όπως προαναφέραμε, το Κλειδί μπήκε δυνατά, και στο 49ο λεπτό, έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν ο Φελέκης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε το Δήμο σε θέση τετ α τετ και εκείνος πλάσαρε σωστά το Βασιλάκη, διπλασιάζοντας τα τέρματά του, για το 2-0. Στο 53ο λεπτό, ο Δήμος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του, όταν υποδέχτηκε αυτή τη φορά για δεύτερη φορά, ασίστ από τον Κουτρομάνη και με τελείωμα μέσα από την περιοχή, έγραψε το 3-0. Στο 60ο λεπτό, το Κλειδί έφτασε σε ακόμα ένα γκολ, όταν ο Φελέκης έκανε ωραία προσωπική ενέργεια και μοίρασε με τη σειρά του τη δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι, βρίσκοντας το Δράκο, που σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0, με το τελευταίο ημίωρο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Πολύζος Αλκίνοος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Γκουμπερνατ, Γώγος, Μανιφάβας Β., Μανιφάβας Στ., Γράδος (70' Γαλαζούλας), Δήμητσας, Φελέκης (70' Καραχρήστος), Κατσαρός (63' Πανής), Δράκος, Κουτρομάνης (58' Μπολοβίνας), Δήμος (70' Κατσάνος)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Καρίνας, Λαζανάς, Βασιλείου, Αθανασούλας, Μπολιεράκης, Σίμος Α., Μπαλαδήμας, Σίμος Ν., Μπέλλος, Βάντζος