Με το ...δεξί στον δεύτερο γύρο η Δόξα

Με το δεξί μπήκε στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος η ανδρική ομάδα της Δόξας, καθώς επικράτησε την Κυριακή (12/1) του Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 60-50.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 2ο δεκάλεπτο η Δόξα ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 36-27. Στο 3ο δεκάλεπτο η αρτινή ομάδα έφθασε τη διαφορά μέχρι και τους 17 πόντους αλλά ο Πρωτέας με ένα μικρό σερί στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε στους 8 (48-40). Στο 4ο δεκάλεπτο η Δόξα προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά των 14 πόντων του πρώτου αγώνα, αλλά τα 3 τρίποντα που επιχείρησε στο τελευταίο λεπτό με τη διαφορά στους 11 ήταν άστοχα. Η αρτινή ομάδα πήρε δεύτερη νίκη στη σειρά και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα και πλέον κοιτάζει το πολύ σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΑΓΣΙ (Β) το Σάββατο στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων.

Διαιτητές: Μίγδος - Τσώλης

Δεκάλεπτα: 17-16, 36-27, 48-40, 60-50

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Χρύσης, Βασιλείου 2, Γκανιάτσας, Αναγνώστου 12(2), Γυφτοκώστας 13, Βάσιος, Πετρέκας 2, Μουκάι 11(1), Περλέγκας, Μάνθας 18, Γεωργίου 2

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Παππάς Π., Γραμόζης 19(2), Παππάς Α., Καρβούνης 1, Δήμος 5(1), Μπέζας 4, Στεργίου 2, Δηλαβέρης 11, Βενέτης 8